Kompulsywne podjadanie zmniejsza produktywność

stres jedzenie3 Kompulsywne podjadanie zmniejsza produktywnośćZaburzenie odżywiania związane z kompulsywnym podjadaniem (tzw. binge eating disorder), któremu ulegają zarówno kobiety jak i mężczyźni, mocno uszkadza produktywność.

Kompulsywnemu (czyli takiemu, któremu nie możemy się przeciwstawić i nad którym nie mamy kontroli) podjadaniu ulega (wg badań) około 5% pracowników. Według badań Journal of Occupational and Environmental Medicine podjadanie kompulsywne jest związane z otyłością (aż 17,8% otyłych pracowników podjada, podczas gdy wśród szczupłych zjawisko wo występuje jedynie u około 5%).

W jaki sposób podjadanie w pracy zmniejsza nasza produktywność? Na dwa sposoby – po pierwsze sprawia, że stajemy się bardziej podatni na cukrzycę typu II a to owocuje częstszymi zwolnieniami z pracy i mniejszą wydolnością, a po drugie, podjadanie sprawia, że nasz poziom glukozy gwałtownie się podnosi, po czym szybko opada i w efekcie stajemy się senni i mamy większe trudności ze skupieniem się.

Dlatego lepiej nie podjadać – a przynajmniej nie jeść produktów z dużą ilością cukru. Jeśli już musisz coś przegryzać, bo zżera cię stres – przygotuj do pracy słupki marchewki lub plasterki ogórka i podjadaj zdrowo!