Dotacje na biznes dla bezrobotnych niepełnosprawnych

pieniadze szczescie3111 Dotacje na biznes dla bezrobotnych niepełnosprawnychPFRON ma środki na to, by wypłacić dotacje dla bezrobotnych lub poszukujących pracy bezrobotnych. Dotację można otrzymać na założenie własnej firmy, wkładu do spółdzielni socjalnej lub otwarcie działalności rolniczej. Otrzymać można nawet prawie 60 tys. zł.

Dotacja dla niepełnosprawnego bezrobotnego może wynieść nawet 59 140 zł. W ramach tych pieniędzy jest wsparcie finansowe na podjęcie działalności, dofinansowanie do oprocentowania kredytu bankowego oraz refundacja składek ZUS. Konkretne kwoty ustala bezrobotny niepełnosprawny ze starostą po ocenie rentowności pomysłu na biznes.

Wniosek o dotacje składa się na druku Wn-O do starosty. Na jego rozpatrzenie starosta ma 30 dni. Następnie bezrobotny czeka 14 dni w czasie których negocjuje się umowę i kolejne 14 na wypłatę środków – zatem już w dwa miesiące od złożenia wniosku można zacząć finansować biznes.

PFRON sfinansuje też w całości lub częściowo koszt składek ZUS dla osoby niepełnosprawnej prowadzącej działalność gospodarczą. Stopień pokrycia składek ZUS przez PFRON zależy od stopnia niepełnosprawności i może wynosić od 100 – 30%. Wniosek składa się tym razem w PFRON na druku Wn-U-G.

Warto zainteresować się tymi możliwościami – zwłaszcza, że pracodawcy nie palą się do zatrudniania osób niepełnosprawnych.