Chcesz żyć dłużej? Spędzaj mniej czasu samemu

rp_ciezki-rynek-pracy.jpgOto porada dla wszystkich tych, którzy pracują z domu jako freelancerzy – zamiast spędzać czas nad komputerem w domu, postaraj się wyjść i popracować w grupie. Będziesz dzięki temu dłużej żył!

Co robić by żyć dłużej w szczęściu i zdrowiu? Pierwsze rzeczy, które przychodzą nam do głowy, to dobre odżywianie, brak stresu i aktywność fizyczna. Okazuje się jednak, że równie ważne jest spędzanie czasu z innymi ludźmi. Jeśli pracujesz na etacie w biurze (a nawet w terenie) masz to załatwione, ale praca z domu może nieco ograniczać kontakt z innymi ludźmi, a to już nie jest zdrowe.

Autorka badań nad wpływem samotności na zdrowie – Julianne Holt-Lunstad – podkreśla, że niekoniecznie samo przebywanie z innymi pomaga. Ktoś może żyć w otoczeniu innych osób a i tak czuć się samotny i wyobcowany (bo np. pracuje w środowisku, w którym jest szykanowany). Nawet u osób, które wybierają samotność, bo lubią być same – jej nadmiar źle wpływa na długość życia.

W artykule opisanym w Perspectives on Psychological Science autorka badań podkreśla, że żyjemy w czasach,w których jeszcze nigdy nie byliśmy tak wyobcowani, mimo posiadania narzędzi do kontaktu. Dlatego o relacje – i w pracy i poza nią – musimy dbać.

Co zatem zrobić jeśli pracujesz sam? Mieć sporo znajomych i czas dla nich albo społeczne hobby (zbieranie znaczków nam nie pomoże).Warto też rozważyć korzystanie z biura na godziny. A jeśli nie stać cię na coworking, pomyśl o wynajęciu czegoś wspólnie z innymi freelancerami – to również może mieć sens i się opłacać. Zwłaszcza w podwyższeniu twojej produktywności i samopoczucia.

źródło:eurekalert.org