9 zawodów, w których ważniejsza od pieniędzy jest pasja

rp_oczekiwania-na-bezrobociu.jpgWiększość z nas marzy o tym, by zarabiać jak najwięcej. A przynajmniej godnie. Część decyduje się jednak (nie zawsze z pełną świadomością dokonywanego na początku kariery wyboru) na pracę, w której wiele nie zarobi, ale która za to da satysfakcję. W jakich obszarach zawodowych pasja okazuje się najważniejsza (bo bez niej trudno utrzymać zadowolenie z pracy)?

1.Rehabilitant

Choć na zachodzie osoby z wykształceniem w zakresie fizjoterapii żyją na całkiem niezłym poziomie, w Polsce nadal jest to zawód, w którym trzeba mieć prawdziwą chęć pomagania innym w cierpieniu.

2.Nauczyciel

Niby źle nie jest, ale dobrze również nie. Nauczyciele nie tylko zarabiają dość słabo, to jeszcze jest to zawód, który w Polsce nie cieszy się powszechną estymą.

3.Pracownik socjalny

Praca w trudnych warunkach, niskie wynagrodzenie i brak stabilności, to główne powody, dla których pracowników socjalnych jest coraz mniej.

4.Pielęgniarka

Szkoły dla pielęgniarek świecą pustkami i niedługo będziemy mieć poważny problem z zapełnieniem wakatów. Trudno się dziwić – nie jest to zawód, który cieszy się prestiżem i na pewno nie taki, w którym da się zarobić kokosy.

5.Bibliotekarz

To praca dla osób, które kochają książki i są one dla nich najważniejsze. Praca nie tylko jest słabo płatna, ale również ciężko ją dostać.

6.Opiekun osób starszych

Zarobki w okolicach 2000 zł brutto i ciężka praca fizycznie i psychologicznie. By w niej wytrwać trzeba naprawdę chcieć pomagać innym i mieć poczucie misji.

7.Dziennikarz

Od kiedy tylko niektórzy dziennikarze mogą liczyć na etat a większość pracuje jako wolni strzelcy bez żadnego poczucia bezpieczeństwa, zawód ten stał się wysoce niestabilny. Jedynie pasjonaci są w stanie w nim wytrwać – reszta się przebranżawia.

8.Pisarz

W Polsce z pisania książek żyć może zaledwie kilku twórców. Reszta robi to w wolnym czasie, zawodowo wykonując zupełnie inne rzeczy. Na sukces na miarę Rowling trudno liczyć.

9. Pracownik kultury

Wymagania wysokie,a pensje niskie, często na zlecenie. Pracownik muzeum czy ośrodka kulturalnego musi kochać sztukę i to co robi, inaczej nie będzie w stanie pogodzić się z tym, że jego zarobki oscylują w granicach 2000 zł brutto.

Tagi: