Zatrudnię „od zaraz na chwilę” – na co uważać?

Znalazłeś ogłoszenie, w którym pracodawca potrzebuje pracownika „na już” do krótkoterminowej pracy? Chcesz dorobić bo masz nieco czasu? Świetnie – zwróć jednak uwagę na kilka kwestii, by nie okazało się, że pracujesz za darmo bądź prawie za darmo.

rp_flirt-w-pizzerii3.jpgCzasem zdarza się, że firma nagle potrzebuje pracownika na krótki okres czasu – trzeba np. pomóc w rozładunku towaru, wysprzątać biuro przed otwarciem, zastąpić chorego pracownika w sklepie czy „postać” na promocji. Taka krótkoterminowa praca to okazja na szybki (choć zwykle niezbyt duży) zarobek. Jeśli jednak nie dopełnisz kilku formalności, może okazać się, że zmarnujesz czas i nic nie zarobić. Na co uważać?

Dni próbne za darmo

Żadna praca nie powinna być wykonywana bez wynagrodzenia. Jest to niezgodne z przepisami prawa pracy. Jeśli zatem pracodawca proponuje ci bezpłatny dzień próbny, to są spore szanse, że szuka „jeleni”, którzy będą przez cały dzień pracować, a na kolejny dzień znajdą się inni chętni. W ten sposób praca będzie wykonana, a wynagrodzenia nie trzeba nikomu płacić. Oczywiście możesz podjąć ryzyko, ale pamiętaj, że w 90% przypadków, bezpłatny dzień próbny kończy się informacją „dziękuję, odezwiemy się”.

Brak umowy na czas wykonania pracy / zadanie

Jeśli nie masz umowy (o dzieło, zlecenie) pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia. Oczywiście, umowa ustna jest również wiążąca, ale jeśli nie masz świadków na to, jakie ustalenia zostały poczynione, będzie ci trudno udowodnić jakie wynagrodzenie i za co, miało ci przysługiwać.

Warunki wykonania umowy

Przeczytaj umowę dokładnie i sprawdź, jakie są warunki wypłaty wynagrodzenia. Niektórzy nieuczciwi pracodawcy uzależniają wynagrodzenie o określonych czynności – np. wynagrodzenie hostessy uzależnione jest od osiągnięcia określonego woluminu sprzedaży. Jeśli nie sprzeda wystarczająco dużo, nie dostanie nic lub np. tylko połowę.

Płatność za czas czy za zadanie?

Zwróć również uwagę na to, czy zgadzasz się na wynagrodzenie za określony czas pracy czy za wykonanie określonego zadania – może to mieć znaczenie w kontekście oferowanego wynagrodzenia.

Kwota umowy

Sprawdź również kwotę umowy – czy zgadza się z tym, co ustaliliście.

Strony umowy i podpis

Ważną rzeczą są tez strony umowy – czy jest nazwa pracodawcy, numer NIP a pod umową jego podpis? Bez tych danych umowa będzie nieważna.