Dlaczego nie wysyłasz CV jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań ogłoszenia?

rp_niezadowolenie-z-pracy.jpgCzy zdarzyło ci się nie wysłać CV w odpowiedzi na ofertę pracy, która ci się podobała jeśli nie spełniałeś wszystkich kryteriów? Z analiz przeprowadzonych przez Harvard Business Review wynika, że w takich sytuacjach, z wysłania ofert rezygnują głownie kobiety –  mężczyźni, i tak wysyłają CV, nawet jeśli spełniają tylko 60% wymagań. Ale dlaczego rezygnujemy? Nie wierzymy, że zdobędziemy pracę? Brak nam pewności siebie, czy po prostu nie chcemy marnować czasu?

Tara Sophia Mohr w artykule zamieszczonych w HBR przytacza wyniki ankiety, którą przeprowadzono po to, by zbadać główne powody, dla których kandydaci nie wysyłają CV jeśli nie spełniają wszystkich wymagań. Czy brak pewności siebie, to główna kwestia?

Okazuje się, że nie – można by nawet rzec, że marginalna.

Głównym powodem rezygnacji okazała się niechęć do marnowania czasu i energii (skoro nie spełniam wymagań, pewnie znajdzie się ktoś lepiej wykwalifikowany) – z takiego powodu, rezygnuje 40,6% kobiet oraz 46,4% mężczyzn.

Na kolejnym miejscu znalazł się … szacunek do rekrutera – skoro firma jasno określiła kogo szuka, to nie będę marnować ich czasu. Tak wspaniałomyślnych jest ponad 20% mężczyzn i 13% kobiet.

Niechęć do porażki, okazuje się domeną kobiet. 20% z nich nie wysyła CV, bo boi się, że skoro nie spełnia wymagań, to i tak nie zostanie zatrudniona, po co zatem narażać się na porażkę (co ciekawe, myśli tak tylko 12,7% mężczyzn)

Przekonanie, że i tak nie umielibyśmy wykonać pracy dobrze towarzyszy jedynie 12,4 % mężczyzn i niespełna 10% kobiet.

15% kobiet i 8,5% mężczyzn okazuje  się za to być „grzecznymi” i stosować do zaleceń z ogłoszenia, dotyczących tego, kogo pracodawca poszukuje.

Jak widać, to nie strach przed tym, że sobie w pracy nie poradzimy wstrzymuje nas przed wysłaniem CV – najczęściej po prostu nie chcemy marnować swojego i cudzego czasu.

A ty dlaczego rezygnujesz z wysłania CV?