Wolne od pracy w innych krajach (święta państwowe)

rp_holiday_jean_labbe.jpgCzy wiesz, że podczas kiedy w Polsce wolne na Wielkanoc jest w poniedziałek, to np. w Niemczech mają dodatkowo wolny Wielki Piątek? A w takiej Hiszpanii w poniedziałek wielkanocny idą do pracy, za to wolne mają w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek. Co kraj, to obyczaj. I w każdym kraju obowiązują inne święta państwowe. Nawet te, które są związane z religią, mogą być obchodzone w różnych dniach – tak jak Dzień Wszystkich Świętych, który w Szwecji, obchodzony jest zawsze w sobotę. Warto wiedzieć, kiedy w innych krajach wypadają dni wolne, kiedy planujemy dłuższe lub krótsze wakacje.
Kiedy w Polsce zaczyna się długi weekend, na drogach zaczyna się prawdziwy exodus. Droższe są też w tym czasie bilety lotnicze (i niekiedy ceny obiektów noclegowych). Taka zasada panuje w każdym kraju, dlatego planując urlop za granicą, warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają w danym kraju święta – by nie okazało się, że np. przepłacamy tylko dlatego, że w danym kraju jest ustawowo wolne, bądź by nie okazało się, że zamiast zwiedzić obiekty, które chcieliśmy, pocałujemy klamki.
Jak dowiedzieć się kiedy w danym kraju wypadają święta? W tym celu powstała niezwykle użyteczna strona internetowa, officeholidays.com, która pozwala zapoznać się z terminami świąt w 84 krajach świata. Poza listą świąt dla poszczególnych krajów (uwaga, bo na stronie publikowane są również święta regionalne – wolne w określonych partiach danego kraju) można podglądnąć również cały kalendarz świąt na dany miesiąc. Zwróćcie uwagę na to, że sa miesiące, w których praktycznie codziennie gdzieś ktoś świętuje!