Czy oddałbyś koledze swój urlop?

enjoying life while working at the beachW 2014 roku, francuski rząd umożliwił pracownikom zrzekanie się własnego urlopu na rzecz innego pracownika. I to anonimowo. Czy zdecydowałbyś się na taki gest?

Sprawa stała się głośna po tym, jak pracownicy jednej z firm zdecydowali się zrzec urlopu na korzyść kolegi z pracy – Christophe Germain’a, którego syn umierał na raka. W sumie – za zgodą pracodawcy – koledzy z pracy oddali mu 170 dni urlopu, aby mógł być ze swoim umierającym dzieckiem i nie stracić pracy.

W efekcie francuski rząd ustanowił prawo, które pozwala pracownikom na zrzekanie się urlopu na rzecz innego pracownika po to, by ten mógł zająć się chorym członkiem rodziny. Nad podobnym rozwiązaniem zastanawia się Australia, choć taki system niesie ze sobą wiele obaw – między innymi handel urlopami oraz możliwość złej organizacji pracy, kiedy pracownik o zbyt dobrym sercu, stanie się nagle z przemęczenia nieproduktywny.

A czy ty zdecydowałbyś się na oddanie swojego urlopu koledze? I co zrobilibyście z sytuacją, kiedy wcale urlopu oddawać byście nie chcieli, ale wypada?