Memo app – czyli powiedz pracodawcy co o nim myślisz

rp_mobilni-pracownicy.jpgJakiś czas temu pisałam o czarnych listach pracodawców, jakie powstały na Facebook. Sfrustrowani pracownicy (a najczęściej byli pracownicy) wylewają na nich swoje żale na mniej lub bardziej uczciwych tudzież wrednych pracodawców. To działanie może wprawdzie ostrzec osoby, które mogłyby „naciąć „ się na pracodawcę, ale jednocześnie warunków pracy raczej nie zmienia. W USA powstała zaś aplikacja, której celem jest dowiedzenie się co naprawdę pracownicy myślą o firmie  – po to, by móc ją usprawnić.

Każda osoba zajmująca się HR przeżyła podobne doświadczenie. Kiedy oficjalnie rozmawia się z pracownikiem, wszystko jest OK. Pracownik na niewiele rzeczy się skarży, czasem coś przebąknie o niskiej pensji lub beznadziejnych zasadach pracy. Ogólnie jest jednak OK. Wystarczy jednak spotkać się z pracownikiem kiedy już się zwolni, by dowiedzieć się, jak wiele rzeczy mu przeszkadzało.

Boimy się mówić otwarcie o tym, czego w swojej pracy nie lubimy. Narzekamy do kolegów i rodzinny, ale oficjalnie udajemy, że jest super. Wiedzą to HRowcy, którym ciężko dowiedzieć się prawdy i w efekcie ciężko coś zmienić. Dlatego aplikacja Memo, może być dla nich tak ważna – tylko czy firmy się na nią zdecydują?

Memo to aplikacja, która pozwala pracownikom anonimowo wypowiedzieć się na temat firmy. Nie wygląda to jednak tak, jak na Facebook, gdzie nie ma żadnego sposobu weryfikacji tego, kto wydaje opnie. Na Memo, każdy pracownik jest weryfikowany – musi wysłać zgłoszenie z firmowego adres e-mail, który jest przechowywany w bazie jedynie przez sekundę – po to, by wygenerować użytkownikowi przypadkowy numer ID i dzięki temu, zachować jego anonimowość. Po tej weryfikacji, pracownik może już wyspisywać w aplikacji co mu się podoba, a szef i tak nie będzie wiedział, kto to napisał.

Generalnie, Memo a służyć firmie do tego, by mogła dowiedzieć się, co tak naprawdę jest bolączką pracowników. Można to zrobić za pomocą aplikacji, można też po prostu umieścić w firmie skrzynkę do której kady może wrzucić anonimowo napisany i wydrukowany list. Tyle tylko, że firma musi być na takie informacje zwrotne otwarta. A czy ty miałbyś odwagę powiedzieć pracodawcy co o nim myślisz?

Tagi: