4 typy szkoleń, o których nie warto pisać w CV

rp_cv-slowa2.jpgTworząc CV staramy się podkreślić nasze mocne strony i zachęcić pracodawcę do kontaktu z nami i bezpośredniego spotkania. Szkolenia i kursy jakie odbyliśmy są ważnym punktem w CV i mogą pokazać nasze dodatkowe kompetencje, zainteresowania i przekonać pracodawcę, że warto się z nami spotkać. Jest jednak kilka grup szkoleń, których nie warto w CV wpisywać. Jakie to szkolenia?

1.Szkolenia BHP

W każdej pracy, każdy pracownik przechodzi szkolenie BHP. Jest ono obowiązkowe i w niczym nie wspiera kompetencji zawodowych pracownika. Mimo tego, niektórzy kandydaci umieszczają je w CV. Nie ma takiej potrzeby – nie dość, że ta informacja nie daje żadnych plusów, to dodatkowo sprawia wrażenie, że kandydat nie miał co wpisać do rubryki „dodatkowe kwalifikacje” (jak nie masz co wpisać, to nie wpisuj nic).

2.Szkolenia językowe sprzed lat, nie poparte certyfikatem

Odbyłeś 7 lat temu kurs języka angielskiego na poziomie podstawowym? Raczej nic już z niego nie pamiętasz. Wszelkie kursy językowe i certyfikaty zachowują ważność około 2-3 lat (chyba, że na bieżąco używasz języka). Dlatego, jeśli odbyłeś kurs językowy a było to dawno i dodatkowo nie jesteś teraz pewien swoich kompetencji językowych, lepiej ich w CV nie wpisuj.

3.Szkolenia „kontrowersyjne” i niezwiązane z pracą

Szkolenie z leczenia zapachami, feng shui czy przekazywania energii siłą wyobraźni lepiej zachowaj dla siebie. Jeśli interesujesz się niestandardowymi tematami i odbywasz w tym zakresie szkolenia, to potraktuj je jako hobby. Kompetencyjnie, nie pomagają ci one w pracy, a niektóre bardziej „niestandardowe” tematy mogę zniechęcić pracodawcę.

4. Szkolenia 2-godzinne

Niekiedy w ramach konferencji czy targów pracy realizowane są 2 godzinne wykłady, nazywane często szkoleniami. Uczestnictwo w takich spotkaniach na pewno jest wartościowe, ale ciężko nazwać je szkoleniami. Nie dają ci one ani szerszej wiedzy, ani nie umożliwiają przedstawienia na rozmowie kwalifikacyjnej szczegółowych informacji jakie zdobyłeś. A jeśli rekruter dopyta o akurat o to szkolenie i dowie się, że tak naprawdę był to krótki wykład, z przymrużeniem oka potraktuje również inne szkolenia w Twoim CV.