Kiedy zmienić nudną pracę?

prca nuda3 Kiedy zmienić nudną pracę? Dostałeś pracę i wszystko byłoby w porządku jakby nie to, że jesteś nią totalnie znudzony? Kiedy zmienić nudną pracę i co można zrobić, by była nieco bardziej ciekawa?

Dlaczego się nudzimy w pracy? Przede wszystkim dlatego, że zadania które wykonujemy są dla nas po prostu nieciekawe. Nie umiemy znaleźć w nich niczego, co by poruszyło nasze emocje. Jeśli do tego praca jest powtarzalna i nic się w niej nie zmienia, to zaczynamy się nudzić.

Co dzieje się, kiedy nudzimy się w pracy? Przede wszystkim zaczynamy odczuwać mniejszą satysfakcję, a po jakimś czasie nie odczuwamy jej wcale. To może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Innym problemem jest coraz mniejsze przywiązywanie uwagi do tego co się robi, wykonywanie pracy automatycznie, co powoduje, że częściej popełniamy błędy. Poza tym, w pracy, w której się nudzimy, nie możemy się już niczego nowego nauczyć. I to właśnie ten moment, a nie sam fakt odczuwania nudy, powinien zmotywować nas do szukania nowej pracy.

Zanim zatem podejmiesz decyzję o szukaniu nowej pracy sprawdź:

  • Czy możesz się na obecnym stanowisku czegoś jeszcze nauczyć
  • Czy szef może dołożyć ci nowe obowiązki, które będą w stanie cię zainteresować (czasem po prostu nie interesuje nas cała branża –niezależnie od tego, co byśmy robili)
  • Czy jesteś w stanie ustalać sobie sam dla siebie codzienne wyzwania (np. wykonanie o 5 telefonów więcej, napisanie jednego artykułu więcej itd.).