Jak utrzymać postanowienia? Zamień unikanie na zdobywanie

rp_czekolada1.jpgDlaczego tak ciężko nam utrzymać noworoczne postanowienia? Nawet jeśli korzystamy z dodatkowych aplikacji i jesteśmy super zmotywowani? Przede wszystkim dlatego, że nasze główne postanowienia koncentrują się zazwyczaj na unikaniu czegoś lub pozbyciu się nieakceptowanego nawyku. W efekcie, cały proces jest próbą odzwyczajenia się od czegoś, co lubimy i co sprawia nam przyjemność (kawa o poranku, czekoladka na dzień dobry, papieros w drodze do pracy). Jeśli jednak zamienisz unikanie na zdobywanie, utrzymanie postanowienia, będzie łatwiejsze.

Co oznacza zamiana unikania na zdobywanie? Zamiast myśleć o tym, co chcesz ze swojego życia wyeliminować, pomyśl o tym, co możesz do niego wprowadzić, by osiągnąć cel. Przykładowo – twoim celem jest pozbycie się pięciu kilogramów. Możesz to osiągnąć na dwa sposoby – jedząc mniej, lub ćwicząc więcej (a najlepiej łącząc obie te metody). Każdy, kto był na diecie wie, jak ciężka jest zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza, kiedy musimy odmawiać sobie czegoś co lubimy. Zamiast zatem rezygnować z burgera czy kotleta, wprowadź do swoich postanowień codzienne trzy porcje warzyw i owoców. W efekcie, zamiast koncentrować się na nie jedzeniu burgerów, zaczniesz koncentrować się na jedzeniu sałaty. Czy to ograniczy ilość jedzonych burgerów? W pewnym momencie tak, bo … nie będziesz mieć na nie miejsca. Zamiast ograniczać słodycze w pracy możesz podjąć postanowienie o codziennym spacerze do pracy (lub z niej) – dzięki temu, będziesz mieć więcej ruchu i i tak zaczniesz chudnąć – nawet jeśli nie ograniczysz słodkiego.

W zasadzie każde postanowienie można zamienić z unikania czegoś w zdobywanie celów. Najlepszy przykład dają nam Anonimowi alkoholicy, którzy skupiają się nie na tym by nie pić, ale na tym, by pozostać w trzeźwości. Wykorzystaj ich doświadczenie!

Tagi: