Umiejętności miękki kształtuje rodzina a nie studia czy doświadczenie

studenci praca3 Umiejętności miękki kształtuje rodzina a nie studia czy doświadczenieDość smutne wnioski dla wszystkich dorosłych pracowników przynoszą najnowsze badania opublikowane przez British Psychological Society (BPS). Otóż poszukiwane przez pracodawców umiejętności miękkie okazują się być najmocniej związane nie z wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym, ale z tym, jak zostaliśmy wychowani i ile czasu spędzaliśmy za młody z rodziną i przyjaciółmi.

Coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na to, że cechy, których brakuje pracownikom to nie wiedza merytoryczna czy doświadczenie zawodowe, ale kompetencje miękkie-  umiejętność pracy w grupie, empatia, łatwość nawiązywania kontaktów. Według badań opublikowanych przez British Psychological Society, te cechy nie są związane ze stopniem naukowym ani doświadczeniem zawodowym. Nie nauczymy się pracy w grupie na studiach a i kolejne lata w pracy tylko częściowo pozwolą nam na rozwój tych umiejętności. To, co odróżnia efektywnym pracowników od tych, którzy nie mają wystarczających umiejętności miękkich jest najczęściej doświadczenie wyniesione jeszcze z dzieciństwa. Badacze odkryli, że osoby które spędzały w dzieciństwie sporo czasu z rodziną, uczestniczyli wspólnie w aktywnościach, mieli wiele znajomych, lepiej radzą sobie z wyzwaniami współczesnych środowisk pracy.

Jest to o tyle przygnębiające, że kolejne pokolenia coraz mniej czasu spędzają wspólnie z innymi – rodziną czy rówieśnikami – a więcej przed ekranem monitora. Posiadanie zaś wielu „przyjaciół” na Facebook, wcale nie uczy pracy w grupie. Z kompetencjami miękkimi będzie zatem coraz gorzej. Wygrają ci, którzy zamiast w ekran smartfona nadal patrzą przyjaciołom w oczy.