Jak uczynić swoją pracę interesującą i bardziej ją polubić?

rp_praca-z-kanapy.jpgMasz wrażenie, że twoja praca jest mało porywająca? Że nic cię już w niej nie czeka? W poniedziałek marzysz tylko o piątku, a w niedzielę wieczorem jesteś chory, że jutro poniedziałek? A może, zamiast narzekać, spróbujesz uczynić swoją pracę bardziej interesującą? Okazuje się, że kilka trików i zmiana nastawienia mogą naprawdę wiele zmienić.

Około 80% osób uważa swoją pracę za nieinteresującą. Trudno się dziwić – jeśli robimy to samo codziennie, przez kilka lat z rzędu, to można się znudzić. Z drugiej jednak strony, nuda to stan umysłu (i podobno inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą), a powtarzalne czynności można spróbować „podrasować” tak, by przestały być aż tak schematyczne. Nie zawsze przecież można zmienić pracę.  Jak to zrobić?

Zmiana nastawienia

Rekruter, który dzwoni do 23 kandydata w ciągu dnia (a na liście ma jeszcze 28 do „obdzwonienia”) i każdemu zadaje te same pytania, ma prawo się znudzić. Z drugiej strony, jeśli zamiast patrzeć na tę sytuację jako na „kolejny raz pytanie o to samo”, popatrzy z perspektywy „każdy telefon do kandydata to nowa osoba i nowe spotkanie”, to nagle okaże się, że czynność nie tylko nie jest powtarzalna, ale każde kolejne sięgnięcie po słuchawkę to nowa przygoda – nowa historia, nowe CV, nowe doświadczenia.

„Nie” dla narzekania

Przede wszystkim przestań narzekać. Jeśli nie możesz zmienić swojej sytuacji (z  jakichś powodów nie możesz znaleźć czy nawet zacząć szukać nowej pracy), to nie ma sensu na nią narzekać – to niczego nie zmieni, a jedynie będzie cię stresować. Staraj się też nie przebywać z innymi „narzekaczami” w pracy.  Przebywanie w towarzystwie narzekających pogarsza nam samopoczucie i sprawia, że widzimy wszystko w ciemnych barwach. Trudno odnaleźć cokolwiek przyjemnego w pracy, kiedy dookoła ciągle słyszysz, jak jest źle. Dla Polaka odzwyczajenie się od narzekania jest trudne. Ale nie niemożliwe.

Nie płacz nad rozlanym mlekiem

„A mogłem pójść na inne studia”,  „A gdybym nie wyjechał / wyjechał, wszystko inaczej by wyglądało”, „Dlaczego ja się zwolniłem z tamtej pracy” – żałowanie przeszłości to również jedna z rzeczy, którą mamy w naturze – zwłaszcza kobiety. Tylko, że płacz nad rozlanym mlekiem nic ci nie daje. Czasu nie cofniesz, decyzji nie zmienisz i nie masz też pewności, że gdybyś podjął inną decyzję, byłoby teraz lepiej. Równie dobrze mogłoby być gorzej. Od natrętnych myśli „gdybym tylko” trudno się uwolnić – zatem musisz nad tym pracować niemalże codziennie. Jak? Zamiast na przeszłości, skup się na przyszłości. Ustalając nowe cele, myśląc nad tym co możesz zrobić by zmienić swoją sytuację i działając. Pamiętaj  o tym, że masz ograniczoną ilość energii każdego dnia. Jeśli jej większość zmarnujesz na myślenie o przeszłości, to ile zdołasz zdziałać dla przyszłości?

Weź odpowiedzialność za siebie

Kiedy już będziesz na tyle silny, by codziennie nie narzekać na podły los, nie skupiać się nad tym, co cię do tego punktu doprowadziło i będziesz w stanie zmieniać nastawienie, by bardziej otwarcie patrzeć na świat, można uznać, że będziesz gotowy do zmiany. Do tego, by z pracy, jaką wykonujesz, mieć nieco większe zadowolenie.

Zastanów się, co cię nudzi / irytuje / męczy w pracy

Rzadko kiedy zdarza się tak, że praca w całości od początku do końca jest nudna i nieinteresująca. Najczęściej to jej określone elementy sprawiają, że w całości postrzegamy naszą pracę jako nieciekawą. Przykładowo, pracując w sklepie w galerii handlowej, w sobotę czy niedzielę stale coś robimy i przez cały dzień jesteśmy zajęci. Za to w poniedziałek o 11.00 nie dzieje się prawie nic. Nudzi zatem nie sama praca, ale brak klientów – czyli to, że nie ma w określone dni co robić. Innym przykładem może być np. praca księgowej, która zanim dokona obliczeń, musi wprowadzić do systemu określone dane, dostarczone przez klienta. To wklepywanie danych jest nużące i monotonne. Nieciekawa w tym przypadku nie jest sama praca, ale to, że trzeba w jej ramach wykonać pewne czynności, które są po prostu powtarzalne. Identyfikacja tego, z jakiego powodu uważasz swoją pracę za mało interesującą, pozwoli ci zrozumieć, czego tak naprawdę potrzebujesz.

Najczęstsze powody, dla których uważamy, że nasza praca nie jest interesująca:

Kiedy już zorientujesz się, dlaczego uważasz pracę za nieinteresującą, będziesz mógł znaleźć rozwiązanie, które pozwoli ci nieco zmienić sytuację.

Narzędzia jakie można wykorzystać, by uczynić pracę bardziej interesującą:

rp_wypasc-na-rozmowie.jpg

Czy każdy musi mieć pasjonującą pracę?

Nie, nie każdy. Najciekawsze jednak jest to, że dla każdego z nas interesujące jest coś innego – dlatego mamy różne hobby. Jedna osoba lubi zbierać znaczki, a druga podróżuje autostopem po całym świecie. Pierwsza będzie lepiej czuć się w pracy bardziej statycznej a druga potrzebuje ciągłych zmian. Dla jednej ciekawe będzie wypełnianie tabelek, a dla innej dociekanie jak zwiększyć sprzedaż. Prawie każdą pracę można spróbować uczynić nieco bardziej ciekawą – wszystko zależy od ciebie.