Płaca minimalna w Niemczech problemem dla polskiej branży TSL?

samochodW Niemczech od nowego roku wprowadzono stawkę płacy minimalnej. Wynosi 8,5 euro na godzinę. Wyjątek stanowią osoby bezrobotne, które przez pierwsze pół roku mogą zarabiać mniej, studenci i osoby zatrudnione sezonowo. Okazuje się jednak, że Niemieckie przepisy obejmować będą również Polaków, którzy pracując dla polskich przedsiębiorców wykonują pracę na terenie Niemiec. Nawet jeśli robią to jedynie przez kilka godzin – czyli np. przez Niemcy przejeżdżają z transportem towaru.

Jak podaje dziennik.pl, 8,5 euro za godzinę pracy trzeba będzie zapłacić kierowcom z Polski, wożącym towar do Niemiec – przynajmniej od momentu, w którym przekroczą granicę. Stawka ta ma obowiązywać nawet wtedy, kiedy kierowca jedynie przejeżdża przez Niemcy tranzytem.

Taka zmiana może poważnie odbić się nie tylko na zyskach firm transportowych (oraz – tu akurat pozytywnie – na zarobkach kierowców), ale również na nas wszystkich. Jeśli zdrożeje transport, to podrożeć mogą również przewożone produkty.

Czy Niemcom uda się utrzymać wymóg płacy minimalnej dla wszystkich pracujących na terenie Niemiec (bez względu na kraj zatrudnienia) dopiero się okaże. Sprawa już została zgłoszona w Komisji Europejskiej, narusza bowiem zasadę swobodnego przepływu towarów i usług.

Tagi: