Płaca minimalna w 2015 roku

rp_money1.jpgOd dziś w wielu firmach zacznie się podpisywanie aneksów do umowy. Wielu Polaków dostanie podwyżki i choć podniesie to statystyki średniej krajowej i wzrostu wynagrodzeń, to tak naprawdę nie chodzi o to, że szefowie zrobili się bardziej hojni, lecz o to, że od Nowego Roku obowiązuje nas nowa kwota wynagrodzenia minimalnego – 1750 zł brutto.

W stosunku do ubiegłego roku jest to różnica na poziomie 70 zł brutto, czyli najmniej od ostatnich kilku lat (w roku 2012 zarabialiśmy więcej o 114 zł, w 2013 o 100 zł a w 2014 o 80 zł), co oznaczać ma przewidywaną niższą inflację. Wzrost wynagrodzenia minimalnego nie jest przecież tak naprawdę podwyżką a jedynie ma zapewnić utrzymanie na tym samym poziomie co rok wcześniej, mimo wzrostu cen.

Płaca minimalna, stanowi obecnie 43% przeciętnego wynagrodzenia Na rękę pracownicy otrzymywać będą  1286,16 zł a w pierwszej pracy nie mogą zarobić mniej niż 1400 zł brutto (80% minimalnego wynagrodzenia).

Z wyższym wynagrodzeniem minimalnym wiążę się wzrost innych dodatków płacowych. M. in. odpraw dla zwalnianych grupowo czy dodatków za pracę w nocy