Łatwo wzbudzić w tobie poczucie winy? Będziesz dobrym pracownikiem

Sad and depressed older woman in painNiektórzy z nas są mocniej podatni na odczuwanie poczucia winy. Odpowiedzialność za zadanie, którą odczuwają i nie wywiązanie się z niego prowadzi u nich do silnego poczucia winy. Czują, że zawiedli i mocno się tym przejmują. Takie osoby, okazują się być świetnymi pracownikami!

Dlaczego? Bo przez to, że nie chcą czuć się winni temu, że zadanie zostało zawalone, pracują ciężko i dbają o to, by swoją pracę wykonać. Mało tego, z tego poczucia winy, często robią więcej niż ich współpracownicy – to pozwala im bowiem czuć się lepiej i nie odczuwać poczucia winy. Niestety takie podejście ma też złe aspekty. Jak twierdzą naukowcy z USC Marshall School of Business, osoby te mogą unikać sytuacji, w której musiałyby pracować w zespole z ludźmi lepszymi od siebie. Powstrzymuje ich strach przed tym, że ciężej będzie im włożyć więcej w wykonanie zadania, niż lepszemu od nich partnerowi. Nie chcąc zawieść współpracownika, będą raczej unikać pracy z nim.

Osoby, które są podatne na poczucie winy, okazują się też dobrymi kandydatami na freelancerów. Dlaczego? Bo wolą być wynagradzani za ich własną pracę oraz za to, jakie wyniki osiągają. Nie chcą „wspólnego uposażenia” dla teamu – nawet jeśli sami wykonują mniej pracy niż inni. Wynika to ze świadomości wartości własnej pracy a także wysokiego poczucia etyki zawodowej. Takie osoby dobrze będą sobie zatem radzić w sytuacji, kiedy ich wynagrodzenie i wykonanie zadania zależy przede wszystkim od tego, ile pracy w zadanie sami włożą.