Czarne listy pracodawców na Facebook

zly szefJuż 18777 fanów ma Czarna Lista Pracodawców z Warszawy na Facebook. 16221 lista krakowska. Pozostałe miasta nie są reprezentowane aż tak licznie (Olsztyn 2900, Słupsk 4500) ale i tak informacja o pracodawcach, którzy nie są wobec pracowników uczciwi stale się poszerza.
„Szukają darmowych rak do roboty pod pretekstem testowania umiejętności i kompetencji przyszłego pracownika!!! Uważajcie na te firmę! Nie dają żadnej umowy na okres próbny.”
„Owszem, można zarobić, ale kosztem swojego zdrowia. Właścicielka stosuje mobbing. Psychicznie nie da się dłużej wytrzymać. Potrafiła rzucić w ekspedientkę manekinem z nerwów. Nie mówiąc o furii i przekleństwach-chleb codzienny.”
„Obiecują etat ale najpierw musisz popracować miesiąc za darmo. Po miesiącu wmawiają, że nie ustalali z Tobą okresu bezpłatnego „stażu”. Pani Prezes informuje, że jej córka musiała 2 lata za darmo pracować w jakiejś firmie, więc Ty też musisz.”
To tylko trzy z dziesiątek wpisów jakie można znaleźć na Fan Page’ach poświęconych nieuczciwym pracodawcom. Administratorzy fanpagów dbają o nieujawnianie danych osób, które przesyłają informacje i publikują je anonimowo, nie ingerując w treść informacji, które oczywiście zawierają pełną nazwę miejsca pracy (a nierzadko również nazwisko właściciela). Pracodawcy narzekają, bo pozostają bezbronni wobec zarzutów, które niekiedy mogą być po prostu atakiem ze strony nieuczciwej konkurencji.
Rzetelna czy nie, inicjatywa chyba okazuje się potrzebna – skoro tak szybko zyskała aż tak wielu fanów i tak wiele osób angażuje się w informowanie o swoim byłym pracodawcy. Czy czarne listy się utrzymają? Trudno ocenić – jak na razie administratorzy bronią się przed ujawnianiem danych, ale Facebook powoli blokuje niektóre komentarze. Kilka podobnych serwisów już w Polsce upadło.
Zdecydowanie widać, że w na fanpage’ach królują takie branże jak gastronomia i handel (Kraków) oraz usługi (Warszawa). Najwięcej narzekań jest na bezpłatne dni próbne, niskie stawki i pracę bez umowy.
A co wy uważacie, czy takie komentarze os anonimowych osób są rzetelne?