Chcemy do banku, bo tam jest stabilnie

rp_oplata-za-studia.jpgO jakiej pracy marzą studenci kierunków biznesowych? Z najnowszego raportu Deloitte (Talent in Banking Survey) wynika, że coraz większą popularnością cieszy się sektor bankowości. Dlaczego? Bo daje stabilność i możliwość rozwoju na eksperckiej ścieżce kariery.

Z badania Universum Talenty w Bankowości 2014, przeprowadzonego przez Deloitte wyłania się obraz bankowości, jako branży bezpiecznej i stabilnej. Studenci zapytani o to, dlaczego rozważają prace w bankowości, przede wszystkim wskazali na:

Na znaczeniu tracą:

Pozycja lidera znalazła się na 6 miejscu w kontekście oczekiwań studentów, jednakże na przestrzeni ostatnich lat, widać wzrost zainteresowania karierą menedżerską.

W których bankach chcą pracować studenci?

  1. PKO BP – 10,94%
  2. ING Bank Śląski – 6,31%
  3. Bank Pekao – 5,44%
  4. BZ WBK – 5,23%
  5. mBank – 4,62%

Czy praca w bankowości rzeczywiście jest aż tak stabilna jak wydaje się studentom bankowości? Wielu pracowników banku powiedziałoby, że niekoniecznie. Oczywiście, banki nie zatrudniają z reguły na umowy śmieciowe, a wynagrodzenia na stanowiskach menedżerskich są wysokie. Pamiętać jednak trzeba, że praca doradcy czy opiekuna klienta, to przede wszystkim praca sprzedażowa a konieczność wyrobienia normy, związanej ze sprzedażą kredytu czy produktów inwestycyjnych jest podstawą do wypłaty premii, w dłuższej perspektywie również być albo nie być w  banku.