Bądź optymistą – będziesz mieć zdrowsze serce

broken heartPolakom trudno jest zachować optymizm – dla nas szklanka jest zazwyczaj do połowy pusta. Mimo tego, warto zmienić nastawienie. Jeśli nie dla lepszego samopoczucia, to dla zdrowszego serca.

Po przebadaniu ponad 5100 osób, Rosalba Hernandez wraz z zespołem z Uniwersytetu stanowego w Illinois stwierdziła, że osoby, które mają optymistycznie podejście do życia, mają również zdrowsze serca niż ci, którzy zamartwiają się przez cały czas i ciągle obawiają najgorszego. Badania oparto nie tylko na samym stanie serca, ale na kilku zachowaniach i cechach, które świadczą o dobrym stanie układu krwionośnego – między innymi nadwadze, poziomie cholesterolu, stosowanej diecie.

Korelacja miedzy dobrym stanem zdrowotnym serca i układu krwionośnego a poziomem optymizmu okazała się silniejsza niż związek z dochodem, wykształceniem, rasą czy nawet wiekiem (badano grupę powyżej 45 roku życia). Osoby optymistyczne okazywały się mieć zdrowsze serce dwa razy częściej, a w ogólnych wynikach zdrowia uwzględniających inne układy (np. nerki) osiągały 55% lepsze wyniki niż pesymiści.

Pamiętaj też, że dobry humor i wiara w przyszłość są tańsze niż preparaty medyczne z kwasami Omega 3 czy inne środki wspomagające układ krwionośny.

źródło:eurekalert.org