10 zawodów dla miłośników zwierząt

Lubisz zwierzęta i chciałbyś związać z nimi swoją zawodową przyszłość? Oto 10 propozycji zawodów, które spełnią Twoje oczekiwania

1. Weterynarz

Studia na weterynarii trwają 5,5 roku. Ukończenie studiów na wydziale medycyny weterynaryjnej nie jest jednak jednoznaczne z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu. Weterynarzem jest osoba, która oprócz wykształcenia otrzymała również uprawnienia nadane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną.

Przedstawiciele tego zawodu zajmują się leczeniem oraz diagnozowaniem i badaniem zwierząt.

Weterynarz może pracować nie tylko w gabinetach czy lecznicach, lecz także w ubojniach, fermach hodowlanych, inspektoracie weterynaryjnym, zakładzie produkcyjnym czy placówce naukowo-badawczej. Istnieją również prywatne przychodnie czy kliniki, jednak lekarz który planuje je otworzyć, musi posiadać odpowiedni staż zawodowy (w przypadku kliniki co najmniej 5 lat, w przypadku przychodni i lecznicy – co najmniej 2 lata).

Za: poradnikpracownika.pl

2. Treser zwierząt

Szkolenia dla psów prowadzone są przez profesjonalnych treserów zwierząt, którzy są członkami Związku Kynologicznego w Polsce oraz zdały egzamin w ZKwP (wymagane jest tu wyszkolenie własnego psa do odpowiedniego poziomu). Niestety nie ma odpowiednich przepisów, które regulowałyby, kto może otworzyć szkołę szkolenia dla psów. Może to zrobić praktycznie każdy, zatem warto uważać, kiedy sami zapisujemy się z psem do szkoły tresury.

3. Psi fryzjer (groomer)

To osoba, która pracuje w zakładzie pielęgnacji psów. Poza dbaniem sierść i trymowaniem, groomer zajmuje się również dbaniem o pazury i uzębienie zwierząt. Psi fryzjerzy często przygotowują zwierzęta do wystaw. Aby zostać groomerem, trzeba ukończyć specjalistyczny kurs organizowany w kilku miejscach w kraju.

4. Petsitter

Zawód petsittera dopiero w Polsce raczkuje, ale wydaje się dość przyszłościowy – w końcu właściciele czworonogów (a także rybek czy gryzoni) również chcą od czasu do czasu mieć wakacje. Petsitter opiekuje się zwierzętami w domu właściciela lub w specjalnie tworzonych hotelach dla zwierząt.

5. Pracownik ZOO

Praca w ZOO to zajęcie dla pasjonatów – zarobki są dość niskie, a w niektórych przypadkach praca może być niebezpieczna. Za to pracownicy chwalą sobie dobrą atmosferę pracy oraz robią to, co naprawdę lubią. Zdobyć pracę w ZOO nie jest łatwo. Mimo że mamy kilka takich miejsc w kraju, etaty się nie mnożą, a rotacja jest niska. Osoby, które mają wykształcenie zootechniczne, biologiczne lub ukończone technikum weterynaryjne mają większe szanse na pracę w ZOO. Ogrody zoologiczne chętnie przyjmują do pomocy wolontariuszy – w zależności od ogrodu, trzeba mieć ukończone 16 lub 17 lat, w przypadku osób nieletnich wymagana jest zgoda rodziców. Nie gwarantuje to jednak pracy stałej.

6. Psi psycholog

Psycholog zwierząt to najczęściej osoba, która po ukończeniu studiów psychologicznych zdecydowała się na ścieżkę specjalizacyjną w tym zakresie. W Polsce jeszcze nie chodzimy masowo ze zwierzętami do psychologa, jak ma to miejsce w krajach zachodnioeuropejskich. Czym zajmuje się psi psycholog? Przede wszystkim pomocą w leczeniu zaburzeń behawioralnych u zwierząt domowych, ale również pomocą „świeżym” właścicielom czworonogów w tym, jak mają postępować ze swoimi pupilami, by te były szczęśliwe (a meble całe).

7. Leśniczy

Leśniczy jest pracownikiem Służby Leśnej w nadleśnictwie. Opiekuje się lasem w ramach powierzonego obszaru. To praca dla tych, którzy chcą zamieszkać na uboczu i być stale w kontakcie z naturą. Poza opieką nad florą, leśniczy zajmuje się też zwierzętami występującymi na podległym terenie. Płaca nie jest bardzo wysoka, ale leśniczy mieszka bezpłatnie w gajówce i z reguły ma też deputat na ogrzewanie oraz benzynę. Aby zostać leśnikiem, trzeba ukończyć technikum leśne (jest ich w Polsce kilkanaście – np. w Lesku, Białowieży, Tucholi, Goraju, Rogozińcu). Można też kontynuować naukę w szkołach wyższych (Akademie Rolnicze w Poznaniu i Krakowie, oraz SGGW w Warszawie) na kierunku leśnictwo.

8. Dziennikarz w czasopiśmie dla hobbystów

Ta praca to połączenie pasji do pisania z miłością do zwierząt. Aby dostać się do redakcji czasopisma dla miłośników zwierząt, najlepiej ukończyć studia dziennikarskie.

9. Sprzedawca w sklepie zoologicznym

Do dobrego wykonywania tej pracy przydaje się szeroka wiedza na temat potrzeb zwierząt. Podstawowe wady tego zawodu to dość niskie pensje i marne możliwości awansu.

10. Pracownik schroniska dla zwierząt

Dzięki serwisom społecznościowym i wielu akcjom społecznym sytuacja zwierząt w schroniskach nieco się poprawia, ale i tak pozostawia wiele do życzenia. Samotne, opuszczone, często po przejściach zwierzęta ogląda się w tej pracy codziennie. Osoba, która zdecyduje się na pracę w schronisku, najpierw powinna spróbować wolontariatu, by przekonać się, czy na pewno chce w ten sposób pracować. Choć praca jest satysfakcjonująca, to niesie również wiele trudnych psychicznie sytuacji.