10 błędów mowy ciała na rozmowie rekrutacyjnej

rp_interview13.jpgCo zdaniem rekruterów jest największym grzechem kandydatów jeśli chodzi o mowę ciała? Jakie błędy popełniamy podczas spotkań rekrutacyjnych?

Serwis CareerBuilder, przy okazji dorocznego zbierania informacji na temat największych wpadek kandydatów podczas rozmowy rekrutacyjnej, dopytał również przedstawicieli HR o to, jakie najczęstsze błędy widzą u kandydatów, które związane są z mową ciała. Co zatem robimy źle?

  1. Brak kontaktu wzrokowego z rekruterem – 65% rekruterów wskazuje to jako najczęstszy błąd
  2. Brak uśmiechu w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – 36%
  3. Bawienie się czymś co leżało na stole – 33%
  4. Zła postawa ciała (np. przygarbienie) – 30%
  5. Wiercenie się na krześle – 29%
  6. Krzyżowanie ramion na piersi – 26%
  7. Zabawa włosami, dotykanie twarzy – 25%
  8. Slaby uścisk dłoni – 22%
  9. Za dużo gestów w czasie rozmowy kwalifikacyjnej – 11%
  10. Za mocny uścisk dłoni – 7%

Oczywiście żaden z tych gestów nie przekreśla naszych szans na pracę, ale stwarzają one konkretne, określone wrażenie i sprawiają, że rekruter myśli o nas w określony sposób. Warto mieć tego świadomość i obserwować siebie. Nie musisz stale w trakcie rozmowy pamiętać o mowie ciała i na siłę pilnować rąk, by ich nie krzyżować, ale jeśli wejdziesz do gabinetu rekrutera wyprostowany, uściśniesz mu rękę, uśmiechniesz się i pewnie zasiądziesz na krześle, to nawet późniejsze krzyżowanie ramion czy zabawa włosami nie będą takim przewinieniem. Jakby nie patrzeć – wymienione w badaniu CareerBuilder błędy kandydatów są w większości związane z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem pewności siebie.

Tagi: