Przy zmianie pracy nie musisz już robić badań wstępnych lekarskich

rp_zdrowie-serce.jpgOd 1 stycznia 2015 roku obowiązywać będą nowe przepisy w zakresie lekarskich badań wstępnych określających zdolność do pracy. Zmieniając pracodawcę nie będzie obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich jeśli od poprzedniego zatrudnienia upłynie nie więcej niż 30 dni oraz jeśli warunki pracy w nowej firmie będą zbieżne z poprzednimi.
Przykładowo – jesteś zatrudniony jako programista w firmie X. Od stycznia 2015 roku chcesz jednak pracować jako programista w firmie Y. Jeśli poprzednie badania lekarskie są ważne w styczniu 2015 roku, nie musisz poddawać się badaniom ponownie – wystarczy przedłożyć nowemu pracodawcy zaświadczenie o zdolności do pracy wydane przy poprzednim badaniu, a nowy pracodawca musi potwierdzić, że warunki pracy (np. praca przy komputerze przez 8 godzin dziennie) są takie same jak w poprzedniej firmie.
Nowy przepis (Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. poz. 1662) – który ułatwić ma życie zarówno pracownikom zmieniającym pracodawcę jak i firmom, które będą mogły dzięki temu zredukować koszty badań – nie będzie obejmował tych stanowisk pracy, na których panują warunki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia (np. prace na wysokości, prace w wyniku których pracownik narażony jest na działanie czynników chemicznych).