Spóźnisz się na rozmowę kwalifikacyjną? Zadzwoń!

rp_szukanie-pracy-czas3.jpgZa 10 minut rozpoczynasz rozmowę kwalifikacyjną i już wiesz, że się spóźnisz, bo nie ma szans teleportować się na miejsce, a autobus jakoś nie chce jechać? Pamiętaj, by dać znać osobom, które na Ciebie czekają.

Kiedy dzwonić z informacją?

Najlepiej na około 5 minut przed rozpoczęciem rozmowy kwalifikacyjnej – jeśli zadzwonisz wcześniej, może okazać się, że jakimś cudem zdążysz (a wrażenie spóźnienia się może pozostać). Może też okazać się, że osoba prowadząca spotkanie jeszcze nie zakończyła poprzedniego.

Czy można wysłać SMS?

Saraj się jednak zadzwonić. SMS jest dobry dla koleżanki a nie nadaje się do biznesowego spotkania, którym jest rozmowa kwalifikacyjna.

Co zrobić kiedy nie mam numeru do rekrutera?

Przede wszystkim nie dopuścić do takiej sytuacji, ale jeśli tak się stało, to po prostu zadzwoń do sekretariatu firmy i poproś o uprzedzenie osób, które na Ciebie czekają.

Co powiedzieć?

Po prostu przeproś i podaj realistyczny czas w jakim możesz przybyć na spotkanie. Zapytaj, czy mimo spóźnienia, spotkanie może się odbyć (być może w ciągu kolejnych 30 minut umówiona jest kolejna osoba lub szef ma ważne biznesowe spotkanie). Nie podawaj wymówek typu „budzik mi nie zadzwonił” lub „musiałem wyjść z psem na spacer” – to nikogo nie obchodzi.