W ramach rekrutacji, mój adres e-mail ujawniono innym kandydatom. Co mogę zrobić?

rp_mail-wysylanie.jpgPracodawcy (lub pracownicy działów rekrutacji) by ułatwić sobie prace, czasem wysyłają do wszystkich kandydatów tego samego maila. Bywa, że robią to zbiorczo. Oczywiście, w takich sytuacjach, adresy mailowe pozostałych kandydatów powinny być ukryte. Co jednak, jeśli nie są?

Jeśli w mailu do Ciebie widzisz również maile do innych kandydatów, to oznacza, że twój mail również został ujawniony pozostałym kandydatom. Jako, że Twoje dane osobowe zostały ujawnione, możesz złożyć skargę do GIODO – Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W takiej skardze zgłaszasz zajście, a GIODO musie je przeanalizować i zareagować.

Co grozi pracodawcy? Za naruszenie danych osobowych, na podstawie art. 51 ustawy, grozi administratorowi danych (lub osobie uprawnionej do ochrony danych), kara grzywny a nawet pozbawienie wolności do lat 2. Jeśli osoba zrobiła to nieumyślnie, to grozi jej grzywna lub kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności na okres roku. Oczywiście, raczej sytuacja w której pracownik HR pójdzie do więzienia, za to, że wysłał nieodpowiedzialnie maila do kandydatów nie należy się spodziewać (zatem nie traktujmy tego jako opcji zemsty na rekruterze), ale warto wiedzieć, że taka sytuacja to wykroczenie. Może się bowiem zdarzyć tak, że o tym, że uczestniczymy w procesie rekrutacji dowie się np. nasz kolega z pracy (bo też w nim będzie uczestniczył i rozpozna maila). Powie o tym szefowi i stracimy pracę. W takiej sytuacji, będziemy mogli domagać się odszkodowania (wytaczając proces cywilny) od firmy, przez którą pośrednio straciliśmy pracę, bo to przez naruszenie przez nią warunków ustawy doszło do całej sytuacji.