Połowa handlowców zmienia pracę co dwa lata

rp_sklep.jpgW handlu i usługach występuje największa rotacja pracowników. Z jakiego powodu? Jednym z ważnych czynników okazuje się być brak możliwości rozwoju.

Ponad połowa handlowców (55%) pracuje w swojej obecnej pracy nie dłużej niż 2 lata. A co trzeci chce w ciągu najbliższych dwóch lat zmienić pracę. Skąd taka duża rotacja w pracy w handlu? 80% handlowców jako główny powód wskazuje brak możliwości rozwoju, zdobywania nowej wiedzy i kompetencji (według badań Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini). Jest to o tyle ciekawe,  że działy handlowe to jedne z tych departamentów, które najwięcej inwestują w szkolenia.

Problem w tym, że handlowców szkoli się głównie w tego samego – technik sprzedaży i metod sprzedażowych – zatem handlowiec z kilkuletnim stażem, odbył już przynajmniej kilka szkoleń o podobnej tematyce. W efekcie, kolejne szkolenia nie są dla nich motywujące

Innym powodem niewątpliwie są zarobki, które choć uzależnione od wyników zwykle są w jakiś sposób ograniczone (podstawą, procentem), a handlowiec z sukcesami, jest w stanie otrzymać lepszą propozycję pracy, jeśli udowodni swoje wyniki.

Tagi: