Nauczyciel rosyjskiego zarobi najmniej

rp_jezyki.jpgNauczycielom których języków płaci się najwięcej? W odróżnieniu do korporacji, w szkołach prywatnych najbardziej cenieni są nauczyciele języków popularnych – niemieckiego i angielskiego.

Mediana miesięcznej pensji nauczyciela języka niemieckiego w prywatnej szkole wyniosła (wg. Sedlak&Sedlak) prawie 3500 zł brutto. Na drugim miejscu, znalazł się (o dziwo) język polski z wynagrodzeniem ok. 3250 zł. Trzecie miejsce zajął francuski – 3085 zł.

Język angielski nie daje już takiej przewagi ekonomicznej jak kiedyś. Zarobki wynoszą zaledwie 3000 zł brutto. Jeszcze słabiej jest z takimi językami jak hiszpański (2472 zł) czy rosyjski (2220 zł).

Znajomość języków obcych – jak widać – najbardziej „opłaca się” przy pracy w korporacji typu BPO/SCC. Warto dodać, że praca tłumacza też często nie daje możliwości na podwyższenie zarobków – stawki za tłumaczenia są niskie i często niemalże dumpingowe. Sporo osób z doświadczeniem w języku, rezygnuje z pracy tłumacza na rzecz rozwijania się w innych zawodach, w których język jest jedynie po prostu wykorzystywanym narzędziem.