Nadciśnienie i zła waga – największe problemy polskich pracowników

rp_zdrowie-serce.jpgPrawie połowa polskich pracowników ma nieprawidłowy indeks masy ciała (BMI) a 54% nieprawidłowe ciśnienie – wynika z analizy przeprowadzonej przez Medicover.

Te dwie najczęstsze nieprawidłowości są przyczyną wielu chorób – głównie układu krążenia i jedną z przyczyn zwiększonej śmiertelności osób w wieku produkcyjnym. Problemy z sercem to najczęstsza przyczyna śmierci osób w wieku 35-44 lat. Na drugim miejscu są nowotwory. W późniejszym wieku, statystyka się odwraca – osoby w wieku 45-64 lat najczęściej umierają z powodu raka, ale choroby układu krążenia znajdują się już na drugim miejscu. Powyżej 65 roku życia znów najczęstszą przyczyną śmierci stają się problemy z sercem. W 2010 roku aż 46% wszystkich zgonów Polaków spowodowanych było chorobami serca.

Co sprawia, że chorujemy na serce? Za wiele czynników odpowiedzialny jesteśmy sami – palenie tytoniu, nadmierne solenie potraw, nadużywanie alkoholu, otyłość to główne powody problemów z sercem. Do tego dochodzi coraz większy stres – głównie związany z życiem zawodowym i w konsekwencji z życiem rodzinnym. Warto pamiętać o tym, że stres również wpływa na to, że tyjemy (zajadając problemy) oraz częściej sięgamy po uspokajacze (papierosy) czy alkohol.

Jeśli zatem twoja praca jest za bardzo stresująca – spróbuj ją zmienić, lub popracuj nad swoim nastawieniem. Życie masz tylko jedno – a prac możesz mieć wiele.