Kawa uchroni cię przed Alzheimerem

rp_kawa-przed-rozmowa.jpgPijesz kilka kaw dziennie? Nie martw się – wprawdzie kawa nieznacznie uszkadza płodność oraz miewa zły wpływ na serce, to jednocześnie chroni przed Alzheimerem.

Z analiz prowadzonych pod kierunkiem Dr Arfran Ikram’a z Erasmus Medical Centre Rotterdam wynika, że codzienne spożycie kawy – dzięki zawartej w niej kofeinie i polifenolach – redukuje ryzyko pojawienia się w późnym wieku demencji. Badania przeprowadzono na grupie, z której część osób regularnie, przez okres 4 lat, codziennie piła kawę – okazało się, że w grupie tej, częstotliwość rozwoju Alzheimera była o 20% niższa, niż w grupie, która nie korzystała z tej używki. Naukowcy uważają, że kawa zapobiega tworzeniu się złogów białkowych, które są podejrzewane o to, że stanowią jedną z przyczyn choroby (choć tak naprawdę, nie jest to do końca potwierdzone) oraz  redukuje ilość splątków neurofibrylarnych, które również występują przy tej chorobie.

Aby zachować ochronną funkcję kawy, należy pić dziennie 3-5 filiżanek. Oczywiście nie ma 100% pewności, że kawa uchroni nas przed chorobą, ale jeśli ktoś kawę lubi, to każdy dowód a to, że kawa jest O.K. jest dobry – prawda?

źródło:medindia.net