Doświadczenie czy wynagrodzenie – co jest ważniejsze dla studentów?

rp_studia-i-praca3.jpgZ jakich powodów osoby studiujące decydują się na pojęcie pracy w trakcie studiów? Czy jest to przede wszystkim kwestia zdobycia doświadczenia, którego oczekują pracodawcy? Okazuje się, że nie – główną motywacja jest konieczność zarobienia na własne utrzymanie.
Spośród osób studiujących, które jednocześnie decydują się na pracę, zdecydowana większość rob to po to, by móc utrzymać się na studiach. Pracę w tym celu podejmuje 71% osób. Zaledwie co trzeci pracujący student robi to po to, by móc zdobyć doświadczenie zawodowe.
Ogólnie – jak wynika z badania PARP, w Polsce jednocześnie uczy się i studiuje 40% studentów. Pozostali nie robią w trakcie roku akademickiego nic poza nauką, lub podejmują się bezpłatnych staży lub praktyk.
A co jest najważniejsze dla pracujących studentów? Z badania przeprowadzonego przez Exact Systems wynika, że elastyczność pracy (ceniona przez 71% studentów dziennych i ponad połowę zaocznych), jasne zasady premiowania (58%), dodatki pozapłacowe (karnety na siłownię, basen – 53 osób) oraz możliwość awansu (48%).