Co jaki czas trzeba robić badania okresowe?

lewe zwolnienia3 Co jaki czas trzeba robić badania okresowe? Każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę musi poddawać się regularnie kontrolnym badaniom stanu zdrowia (tzw. badania okresowe). Co ile  trzeba robić badania lekarskie w pracy?

Pierwszy termin badań okresowych zostaje wyznaczony przez lekarza, który prowadzi badania wstępne pracownika. Na badania okresowe, trzeba zatem udać się przed określonym w orzeczeniu lekarskim terminem. Zazwyczaj, lekarz podaje maksymalny okres zdolności do pracy, jaki – względem charakteru pracy pracownika – mu przysługuje. Warto jednak sprawdzić termin kolejnych badań a orzeczeniu, bywa bowiem i tak, że lekarz zaleci szybszy  – niż ustawowy termin badań okresowych.

Ogólnie – według prawa pracy, badania okresowe przeprowadza się:

  • Co 2 lata jeśli pracownik pracuje w taki sposób, że jest narażony na wdychanie szkodliwych oparów lub pyłów oraz jeśli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat, a pracownik ukończył 45 rok życia,
  • Co 3 lata, jeśli w zakładzie pracy panuje gorący mikroklimat,
  • Co 4 lata, jeśli pracownik stale korzysta w pracy z komputera,
  • Co 5 lat w przypadku pozostałych pracowników

Za badania okresowe zawsze płaci pracodawca. Na czas przeprowadzenia badań – jeśli będą wykonywane w czasie pracy – należy się pracownikowi wolne (ale tylko na czas badań – nie oznacza to wolnego przez cały dzień). Więcej na ten temat znajdziecie w naszym poprzednim poście „kto płaci za badania okresowe pracowników”.