Chcesz być mniej zmęczony? Zadbaj o pościel i materac

rp_kacowe-urlop.jpgSen to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na jakość twojego życia – w tym również pracy. Jeśli się dobrze wysypiasz, to jesteś bardziej radosny, produktywny w pracy, twoi koledzy bardziej cię lubią (bo mniej narzekasz), a twój szef jest bardziej zadowolony z efektów twojej pracy. Na to, jak dobrze śpisz, wpływ ma nie tylko długość snu czy postawa ciała podczas nocy, ale również to, w jakich warunkach śpisz – z czego zrobiona jest twoja pościel i jak czysty jest twój materac.

Czy wiesz, że waga twojego materaca podwaja się w ciągu 7-8 lat? Tak, te dodatkowe kilka kilogramów to pot i martwy naskórek, który wnika w materac! Nieco to obrzydliwe, choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wymieniamy materacy za rzadko, bo wydaje się nam to zbędnym wydatkiem i w efekcie śpimy w… brudzie. A to wpływa negatywnie na jakość naszego snu. Podobnie sprawa ma się z kołdrą i poduszką. Oba te elementy pościeli należy wymieniać regularnie (co 18-24 miesięcy) lub czyścić wypełnienie, by nie dopuścić do nadmiernego rozwoju roztoczy i drobnoustrojów.

Na jakość naszego snu wpływ mają także poszewki. Tania pościel z poliestru nie pozwala skórze oddychać. Kisimy się w niej przez całą noc, mocniej pocąc i odkrywając w ciągu nocy. To nie tylko zapewni nam w przyszłości reumatyzm, ale również codziennie pogarsza jakość naszego snu. Zadbaj zatem o to, by twoja pościel wykonana była z naturalnych włókien (bawełny, kory).