Biuro bez biurek?

rp_legoland.jpgTa będzie wyglądało jedno z biur w duńskim oddziale firmy LEGO, która testować będzie nowe rozwiązanie dla pracowników – biuro bez wydzielonych miejsc pracy.

Każdy pracownik przychodząc do firmy, będzie musiał „upolować” sobie miejsce – może to być stojące gdzieś biurko, sofa, salka konferencyjna, krzesło ze stolikiem itd. Stałego miejsca pracy nie będzie, a osobiste rzeczy, każdy pracownik będzie chował we własnej szafce przy wejściu do biura (tak, dokładnie tak jak w przedszkolu). Podczas pracy, jeśli pracownik opuści swoje stanowisko na dłużej niż 1,5 godziny, będzie musiał zebrać swoje rzeczy, by zostawić miejsce dla kogoś, kto mógłby z przestrzeni skorzystać.

Pomysł LEGO ma usprawnić komunikację i sprawić, że pracownicy lepiej poznają nawzajem siebie i swoją pracę. Poza tym, ma to też pomóc w tworzeniu zespołów projektowych i dopasowywaniu struktury firmy do aktualnych potrzeb w zakresie tego, co w danym momencie zespół opracowuje.

Czy metoda „bezbiurkowa” się przyjmie i pracownicy będą bardziej efektywni, czy też przyniesie więcej chaosu – pokaże czas. Jak na razie projekt wprowadzony ma zostać pilotażowo. A co wy sądzicie – podobałaby się wam taka opcja na prace bez własnego biurka?