10 zaskakujących faktów na temat kawy

businesswoman consulting a partnerPijesz kawę w pracy? Jesteś jej fanem? My też! Kawa to naprawdę niezwykły produkt – zobacz na ile sposobów może zaskoczyć.

1.Kawa w błękitnym kubku smakuje lepiej niż w białym

kawa kubekBadania na temat wpływu koloru kubka na smak kawy przeprowadzono po tym, jak jeden barista zauważył, że klienci częściej skarżą się na to, że kawa była gorzka po tym, jak piją ją z białego kubka. Z badań opublikowanych w the Flavour wynika, że najlepiej pić kawę z kubka niebieskiego lub przezroczystego – kawa jest najsłodsza. Najgorszy zaś wybór to kubek biały lub brązowy – w białym kawa wydaje się mocniejsza, w brązowym mniej słodka.

2.Miłość do kawy ma się w genach

Czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak kochasz kawę, podczas gdy inni nienawidzą jej smaku? Najwyraźniej, miłość do kawy odziedziczyłeś po przodkach. Naukowcy twierdzą, że za to, jak reagujemy na kawę odpowiada aż 6 genów. Geny BDNF i SLC64 odpowiadają za pozytywną reakcję na kofeinę. A POR i ABCG2 odpowiadają za jej matabolizm. W zależności od obecności tych genów, reakcja ludzi na kawę i zawartą w niej kofeinę (a co za tym idzie, również inne napoje ją zawierające) jest różna. Dlatego ty lubisz kawę, a twój kolega nie.

3. Najlepszy czas na kawę jest między 9.30 a 11.00

rp_kawa-praca1.jpgPierwszej kawy nie powinieneś pić zaraz po obudzeniu, lecz dopiero po trzech godzinach. Czyli jeśli wstajesz o 6.30, to najlepszy czas na kawę to dopiero 9.30. Dlaczego? Bo Twój organizm naturalnie produkuje kortyzol, który jest nazywany hormonem stresu ale który wpływa pobudzająco na twój organizm. Zatem pice kawy z rana – by się obudzić – jest marnowaniem jej właściwości. Jeśli poczekasz 30 minut, twój poziom kortyzolu się podniesie i obudzisz się naturalnie. Jak tu jednak powstrzymać się przed tym naturalnym rytuałem?

4.Kawa przedłuża życie

kawa2Ontyoksydanty zawarte w kawie pozwalają przedłużyć życie – według badań, osoby pijące 4 kawy dziennie mają o kilkanaście procent większe szanse na dłuższe życie. Oczywiście przy założeniu, że kawosz nie ma innych zgubnych nałogów takich jak palenie tytoniu lub niezdrowe odżywianie – które niestety często idzie w parze z piciem dużej ilości kawy.

5.Pierwsza kamera internetowa została stworzona z powodu kawy!

źródło:blog.chatrandom.com

źródło:blog.chatrandom.com

Wymyślili, zaprojektowali i podłączyli ją naukowcy z Cambridge w 1991 roku po to, by móc obserwować ekspres do kawy – po prostu chcieli uniknąć rozczarowania idąc do kuchni po kolejną filiżankę kawy, że kawy w dzbanku nie będzie! To jest dopiero uzależnienie od kawy!

6. Latte art work specialist to istniejący zawód

latte_art_cat_in_coffee_1

źródło:ilovecoffee.com

O tym, że można być zawodowo specjalistą od kawy (baristą) zapewne wiecie, ale czy macie jasność, że można również zostać specjalistą od robienia rysunków na powierzchni kawy? Latte art work, to osobna dziedzina specjalizacji, która wymaga wiedzy o temperaturze poszczególnych składników kawy, och gęstości, sprawnej ręki i zdolności artystycznych. Jak ma się te kompetencje, to można robić prawdziwe cuda z kawy – choć niestety prace latte art work specjalisty są dość nietrwałe- tylko do pierwszego zamieszania.

7.Stworzono ekspres do przygotowywania kawy w warunkach zerowej grawitacji

źródło:Lavazza

źródło:Lavazza

Włoski astronauta tak bardzo narzekał na to, ze nie może w kosmosie napić się kawy, że specjalnie dla Międzynarodowej stacji kosmicznej zaprojektowano ISSpresso –ekspres, który działa w warunkach zerowej grawitacji! Wspólne dziecko Lavazzy, firmy Argotec i Włoskiej Agencji Kosmicznej umożliwia przygotowanie dobrej kawy w kosmosie.

8.Zapach kawy w twojej ulubionej kawiarni sieciowej prawdopodobnie jest fałszywy

kawa pracaWchodzisz do sieciówki i zachwycasz się zapachem świeżo zmielonej kawy? A nie zastanawiałeś się nigdy dlaczego w normalnej kawiarni tak nie pachnie? Otóż sieciówki używają specjalnych odświeżaczy powietrza, które rozpylają zapach kawy, po to byś wierzył, że kawa jest świeża, pyszna i zamówił największy możliwy kubek!

9.Istnieje samochód napędzany kawą

car-puccino2Car-puccino – samochód napędzany kawą, przejechał 337 km w 2010 roku (z Londynu do Manchesteru). Samochód został stworzony przez miłośnika motoryzacji i kawy ze starego Volkswagena Scirocco. Był w stanie jechać 60 mil/godz.

10. Polscy  bariści zrobili 3386 espresso w godzinę

I był to oficjalny rekorg Guinessa dopóki nie zostali w 2011 roku pokonani przez ekipę baristów z Londynu, którym udało się – przy wykorzystaniu 31 ekspresów – zrobić 12005 espresso w godzinę. Daje to 3,33 filiżanki espresso na sekundę. To się nazywa tempo pracy!

Tagi: