10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy

rowery praca3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Praca w biurze, dla większości pracowników stale przy komputerze, powoli rujnuje nasze zdrowie. Zwłaszcza, jeśli nie wyrobiliśmy w sobie nawyków związanych z dbaniem o zdrowie podczas czasu spędzanego w pracy. Jakie postanowienia noworoczne warto podjąć w aspekcie dbania o zdrowie w pracy?

1.Zwiększ aktywność fizyczną w drodze do pracy

rower biznesman3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Na to, by po pracy pójść na fitness czy siłownię, wielu z nas nie ma czasu. Można jednak wprowadzić pewne zmiany w codziennym trybie życia, by zwiększyć ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia. Przykładowo możesz:

  • Kupić rower i w sezonie wiosenno- letnim dojeżdżać do pracy rowerem,
  • Zamienić auto na tramwaj czy autobus (zawsze to odrobina więcej ruchu w drodze do i z przystanku, a także niższe koszty dojazdu),
  • Wysiadać przystanek wcześniej, by się nieco przespacerować,
  • Zamiast windy korzystać w biurze ze schodów – to niezłe ćwiczenie na mięśnie nóg.

2.Naucz się prawidłowo siedzieć przed komputerem

krzeslo praca3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnego pracownika są kłopoty z kręgosłupem. Dyskopatie i problemy zwyrodnieniowe najczęściej związane są z tym, że nie dopasowaliśmy dobrze krzesła i siedzimy w pracy przed komputerem nieprawidłowo. Dopasuj krzesło do swojej sylwetki, siedź dynamicznie, ustaw monitor pod odpowiednim kątem. W czasie przerw od pracy rób ćwiczenia rozciągające i staraj się w miarę możliwości często wstawać od komputera. Jeśli to możliwe, raz na czas pracuj na stojąco.

3.Zadbaj o nadgarstki

rozmowa telefoniczna2 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Korzystanie z myszki i klawiatury zwiększa ciśnienie w kanale nadgarstka, co może prowadzić do zespołu cieśni nadgarstka – bolesnego schorzenia, które często musi być operowane. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby:

  • Przestań używać żelowej podkładki „z garbem”,
  • Dbaj o odpoczynek od komputera (co godzinę pięć minut) – w tym czasie wykonuj ćwiczenia rozciągające nadgarstki,
  • Zmniejsz nacisk na klawisze. Naucz się „ciszej” pisać,
  • Stosuj myszkę dopasowaną rozmiarem do Twojej dłoni.

4.Myj ręce tak często jak możesz

interview2 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Biuro to siedlisko zarazków i bakterii. Badania wykazują, że na klawiaturze jest więcej zarazków niż w toalecie. W sezonie przeziębieniowym, jeśli choć jeden pracownik przyjdzie do pracy chory, zarazki rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie. Pamiętaj, by często myć ręce. Nie tylko po każdym skorzystaniu z toalety, ale również spontanicznie, co jakiś czas – unikniesz rozprzestrzeniania się zarazków.

5.Przygotowuj sobie drugie śniadanie / lunch

kanapka na lunch3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Regularne spożywanie posiłków nie tylko poprawi przemianę materii, ale również dostarczy ci niezbędnej do pracy energii. Warto przygotowywać posiłki w domu i w pracy je odgrzewać. Nie tylko jest taniej, ale i zdrowiej. Kupowane w marketach, gotowe jedzenie, lub luche w restauracjach i barach to niestety przyjmowanie do organizmu dużej ilości konserwantów. Domowe jedzenie jest znacznie zdrowsze.

6.Podczas przerwy na lunch idź na spacer

studia erasmus2 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Przygotowując luch w domu, prawdopodobnie jego zjedzenie nie zajmie ci tak dużo czasu i zostanie ci chwila na to, by się przespacerować – nawet przez 5-10 minut. Dodatkowa aktywność fizyczna i wyjście na świeże powietrze nie tylko cię odstresuje i pozwoli zażyć nieco ruchu, ale również pobudzi po jedzeniu do działania.

7.Zamień kawę na yerba matę

yerba mate2 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Kawa w ograniczonych ilościach wcale nie jest szkodliwa, ale jeśli masz w zwyczaju wypijać kilka kaw, rozważ zamianę tej używki na yerba matę – zdrowszy pobudzacz. Mniej obciążysz żołądek, a efekt będzie ten sam.

8.Zamień paluszki na owoce

slone paluszki3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Słodycze, ciasteczka i inne mączne przekąski, powolutku zamieniają cię w puszysta kuleczkę. Jeśli odczuwasz ssanie w żołądku w czasie pracy, lub na stres reagujesz chęcią podjadania, zamień słodycze na owoce – jabłka, mandarynki. Są nieco zdrowsze i choć również zawierają cukier, to łatwiej przyswajalny. Uważaj na to, co i jak podjadasz, jeśli chcesz utrzymać linię.

9.Zadbaj o oczy

doppelganger3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Długie godziny przy komputerze, to zabójstwo dla wzroku – zwłaszcza, jeśli pracujesz przy kiepskim oświetleniu. Pamiętaj o tym, że pracując przed monitorem, odruchowo mrugasz rzadziej. Jesteś zatem narażony na pojawienie się zespołu suchego oka. Stosuj krople nawilżające oraz pamiętaj o tym, by odpoczywać od monitora. Możesz powiesić sobie obok monitora zdjęcie zielonego lasu – patrzenie na zieleń koi wzrok.

10.Zadbaj o zęby

mycie zebow3 10 sposobów na dbanie o zdrowie w pracy Czy wiesz, że zwykłe podpieranie brody ręką na nudnym zebraniu prowadzi do mocniejszego zaciskania zębów, które naciskając na siebie ścierają szkliwo? Na zęby źle wpływa również używanie ich jak nożyczek (co nam się często w biurze zdarza). Może to nawet doprowadzić do ukruszenia zęba. Rzadko kiedy mamy również ze sobą w biurze szczoteczkę. W efekcie nie myjemy zębów po posiłku ani w trakcie dnia. Tymczasem powinniśmy to robić. Jeśli nie masz warunków na mycie zębów, to chociaż naucz się żuć gumę po każdym posiłku, w celu wyrównania PH.

Wprowadzenie kilku nawyków do codziennego biurowego życia nie jest trudne, a pozwoli zachować dłużej zdrowy i młody wygląd oraz dobre samopoczucie.