Co dla rekruterów oznacza wolontariat w CV ?

wolontariat pracownikow3 Co dla rekruterów oznacza wolontariat w CV ? Zdarzyło ci się być wolontariuszem? Nie zapomnij umieścić tego w CV. W wielu przypadkach, wolontariat może stać się Twoją przepustką do kariery (lub przynajmniej ułatwić ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną).

Wolontariat w CV najbardziej pomaga na początku kariery, ale również u menedżerów z kilkuletnim stażem informacja o tym, że działają w grupie wolontariackiej może okazać się pomocna. Co dla rekruterów oznacza wolontariat w CV i jakie pytania i hipotezy budzi?

Rodzaj wolontariatu

Najczęściej wolontariat wybieramy pod kątem zainteresowań (np. kochamy psy, więc pracujemy w schronisku) lub z chęci pomocy ludziom (np. decydujemy się na wolontariat w stowarzyszeniu organizującym wyjazdy dla osób niewidomych. To, jakie wolontariat masz w CV, rekruterowi (szczególnie z psychologicznym wykształceniem), może zatem sporo powiedzieć o motywacji i zainteresowaniach. Wolontariaty oparte na pomocy innym, najczęściej łączą się z wysoką zdolnością empatii, chęcią niesienia pomocy i wrażliwością na potrzeby innych (dlatego są świetnym plusem jeśli starasz się o pracę w kontakcie z klientem). Z kolei wolontariaty związane z zainteresowaniami (np. dodatkowa praca grafika na potrzeby stowarzyszenia) mówią o motywacji do rozwoju i inicjatywie (zwłaszcza jeśli wolontariat odbywałeś na początku kariery lub w okresach bezrobocia).

W tym obszarze przygotuj się na pytania dotyczące tego, dlaczego wybrałeś ten a nie inny wolontariat.

Czas trwania wolontariatu

Dłuższy niż kilka miesięcy, sugeruje upór, konsekwencję i stabilność emocjonalną kandydata. Może być ogromnym plusem jeśli np. pracę zmienialiśmy często (daje rekruterowi poczucie, że mimo bycia skoczkiem, potrafimy być konsekwentni).

W tym obszarze przygotuj się na pytania dotyczące tego, dlaczego zakończyłeś współpracę z organizacją.

Tematyka wolontariatu

Ważna wtedy, kiedy łączy się z pracą bezpośrednio – np. w sytuacji, kiedy jako wolontariusz pracowałeś przy organizacji festiwalu muzycznego teraz kandydujesz na stanowisko, w którym do zakresu obowiązków należy kontakt z artystami lub obsługa klienta (np. stanowisko asystenckie czy ds. organizacji widowni w filharmonii).

W tym obszarze przygotuj się na pytania dotyczące tego, czego nauczyłeś się podczas wolontariatu.wolontariat pracownikow3 Co dla rekruterów oznacza wolontariat w CV ?