Polska według ekspatów

emigracja wyjazdy3 Polska według ekspatów Dyrektorzy banków, specjaliści IT, kierownicy działów , project managerowie – coraz częściej w Polsce te stanowiska obejmują specjaliści z innych krajów. Zwłaszcza w międzynarodowych korporacjach. Jak ekspaci oceniają Polskę? Jak plasujemy się na tle innych krajów?

W raporcie społecznościowej sieci biznesowej InterNations która przeprowadziła wśród prawie 14.000 ekspatów badanie dotyczące tego, gdzie najlepiej się żyje. Polska okazała się 15 najpopularniejszym krajem wśród ekspatów czyli dla osób z zagranicy dość atrakcyjnym krajem. Co przyciąga a co odpycha? Jak ekspaci oceniają nasz kraj?

W ogólnym rankingu krajów w których ekspatom żyje się najlepiej, Polska zajęła 29 miejsce (na 60 krajów). Jesteśmy na:

  • 30 miejscu pod względem rozrywki dostępnej dla mieszkańców,
  • 21 miejscu pod względem ogólnego poziomu szczęścia jaki odczuwają obcokrajowcy,
  • 23 miejscu pod kątem transportu i podróży,
  • 29 miejscu pod względem zdrowia i bezpieczeństwa,

W obszarze tego na ile łatwo się u nas zadomowić zajęliśmy dopiero 43 miejsce.

Wprawdzie ekspaci czują się u nas mile widziani (22 miejsce) i dość łatwo znaleźć u nas przyjaciół (26 miejsce) , ale barierą jest język (zaledwie 57 miejsce pod względem łatwości komunikacji). Za to pod względem bycia przyjacielskimi jesteśmy dokładnie pośrodku – na 31 pozycji.

Miłość ekspata?

51% osób, które przyjechały do Polski związało się z kimś na miejscu. Stawia to nas w czołówce (na 9 miejscu) krajów, w których ekspata zakochuje się w autochtonie. Najbardziej kochliwi są ekspaci na Filipinach.

Łatwość robienia kariery w Polsce

W Polsce karierę zrobić jest według osób, które do nas przyjeżdżają dość łatwo (23 miejsce), choć opcji na pracę nie ma aż tak wiele (41 miejsce). Średnio u nas z „work-life balance” (31 miejsce) , ale ekspaci czują się u nas dość bezpiecznie jeśli chodzi o stabilność pracy (23 miejsce – co ciekawe, to zupełnie inna opinia niż o naszym kraju mamy my sami). Ekspaci lubią nasz kraj, bo jesteśmy dla nich dość tanim krajem – pod względem kosztów życia, zajęliśmy 8 miejsce.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z tego rankingu? Przede wszystkim takie, że chyba nieco nie doceniamy naszego kraju – dla osób z zagranicy okazuje się on dość przyjaznym i łatwym do życia miejscem. Oczywiście ważnym ogniwem są tu zarobki – ekspaci w Polsce z reguły zajmują wysokie stanowiska i są dobrze opłacani, ale … może jednak warto robić karierę w Polsce?