Chcesz sprawniej myśleć? Jedz warzywa i owoce

warzywaCodzienna porcja warzyw i owoców jest dobra nie tylko dla twojego zdrowia fizycznego, ale również – jak przekonują naukowcy – dla twojego zdrowia mentalnego.

Z badań opublikowanych w British Medical Journal (BMJ) Open wynika, że osoby, które codziennie pamiętają o tym, by zjeść wystarczająco dużo warzyw  i owoców, czują się bardziej sprawne umysłowo. Wśród osób, które deklarowały codzienne spożycie pięciu porcji warzyw lub owoców, 33,5% czuło się dobrze pod względem sprawności umysłowej (czyli zdolności koncentracji, zapamiętywania, kojarzenia). Wśród osób jedzących je 4-3 razy dziennie – 31,4%. Wśród osób, które warzywa i owoce jedzą tylko raz dziennie, wysoką sprawność intelektualną odczuwało zaledwie 6,8% badanych.

Dr Saverio Stranges, który koordynował badania wysunął tezę, że im więcej jemy warzyw i owoców, tym mniejsze mamy szansę na to, by mieć poczucie, że nasz mózg pracuje gorzej. Poczucie wysokiej sprawności intelektualnej jest zaś mocno związane z tym, jak bardzo jesteśmy pozytywni i jak oceniamy naszą jakość życia. Innymi słowy – czas sięgnąć po jabłko i marchewkę.

źródło:healthcarepartners.co.uk

fot.:Wong Mei Teng/sxc.hu