TOP 7 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną

rp_CV-pomoc3.jpgZanim spotkasz się z menedżerem bezpośrednio musisz po pierwsze wysłać CV, po drugie twoje CV musi zostać przeczytane i zaakceptowane, po trzecie musi ktoś do ciebie zadzwonić i umówić się na spotkanie. Na każdym z tych etapów czekają na ciebie pułapki i problemy, które mogą spowodować, że na tę rozmowę z menedżerem nie dotrzesz.

1.Brak wymaganych kwalifikacji

Wysyłanie CV w odpowiedzi na każde ogłoszenie, pojawiające się w serwisie pracy bądź też na każde ogłoszenie z danej kategorii to prosty sposób na to, by uzyskiwać wyjątkowo niski współczynnik odpowiedzi od pracodawców. Pierwszym etapem analizy CV jest szybki skan aplikacji od kandydata pod kątem spełniania wymagań zawartych w ogłoszeniu. Jeśli ich nie spełniasz przynajmniej w 80% lub nie posiadasz doświadczenia lub określonego certyfikatu (np. znajomości języka), który w ogłoszeniu został określony jako wymóg konieczny, osoba rekrutująca nie zada sobie nawet trudu odpisania na twoją wiadomość, bo wie, że nawet nie przeczytałeś uważnie ogłoszenia.

2.Błędy w CV

W większości przypadków błędy ortograficzne i literówki również dyskwalifikują CV. Oznaczają, że kandydat nie zadał sobie trudu sprawdzenia CV, jest nieuważny i brakuje mu motywacji. A takiego pracownika z założenia się nie chce w firmie. Zatem poza sytuacjami, w których kandydatów jest bardzo mało, ty spełniasz wszystkie kryteria a w CV zdarzyła ci się jedna mała literówka, twoje CV wyląduje w koszu.

3.Złe formatowanie i brak jasności co do twojego doświadczenia

Chaotyczne CV, w którym brakuje informacji co do kwalifikacji, nie wiadomo ile czasu gdzie pracowałeś (bo np. podałeś same daty rocznikiem, bez uwzględnienia miesięcy), masz sporo dziur w CV, które nie są wyjaśnione, w twoim CV nie wiadomo gdzie kończy się doświadczenie zawodowe, a gdzie zaczynają staże czy dodatkowe umiejętności, nie ma jasności jaki był twój zakres obowiązków lub ta informacja jest wyjątkowo niezrozumiała to szanse na rozmowę kwalifikacyjną masz niezwykle niską.

4. CV wysłane do innego miasta

Oczywiście nie ma niczego dziwnego w tym, że szukasz pracy w innym mieście – o ile rzeczywiście wysłałeś CV świadomie. Wielu kandydatom – szczególnie z Warszawy – zdarza się wysyłać CV w odpowiedzi na ogłoszenie, a później okazuje się, że „a przepraszam, myślałem, że praca jest w Warszawie”. Z tego powodu, jeśli w CV czy treści maila nie ma wyraźnej informacji o gotowości do relokacji, rekruterzy często odrzucają CV kandydata z innego miasta (zwłaszcza z Warszawy – bo w 90% przypadków warszawiak wysłał CV przez pomyłkę).

5.CV wysłane za późno

Ogłoszenia rekrutacyjne są na witrynach umieszczane na określony czas. Często zdarzają się takie sytuacje, że ogłoszenie nadal „wisi” mimo iż pracownik został już zatrudniony. Oczywiście jeśli nie upłynął termin ważności ogłoszenia, nadal warto przesłać CV, bo być może kandydat nie został wyłoniony, ale warto pamiętać o tym, że im więcej czasu minęło od publikacji ogłoszenia, tym mniejsze szanse na to, że stanowisko jest wciąż aktualne.

6.CV wysłane na kilka różnych stanowisk do tej samej firmy

Takie sytuacje zdarzają się najczęściej, kiedy wysyłasz CV bez dokładnego zwracania uwagi na to gdzie i na jakie stanowisko wysyłasz CV. Jeśli firma prowadzi szeroko zakrojone rekrutacje i ma jednocześnie otwartych kilka wakatów, a ty wyślesz CV na większość z nich, to są spore szanse, że osoba rekrutująca pomyśli, że nie wiesz co chcesz robić w życiu – a niezdecydowanych pracowników firma z reguły również nie potrzebuje.

7.Nie odebrane połączenia

Jeśli szukasz pracy naucz się oddzwaniać na nieznane numery, które pojawiają się na twojej komórce, a których nie miałeś czasu odebrać. Często stajemy na stanowisku „zależy mu o zadzwoni” – ale w przypadku rekrutacji to tak nie działa. Oczywiście, rekruter wykona kilka prób połączenia się z tobą (tym więcej im bardziej wartościowym kandydatem jesteś), ale nie licz na to, że będzie dzwonił w nieskończoność. Na stanowiska stażowe i proste stanowiska operacyjne, na które jest wielu chętnych wykonuje się 2, maksymalnie 3 podejścia – jeśli kandydat nie oddzwoni, to oznacza, że mu nie zależy.

Tagi: