Praca w banku? Nie, dziękuję

bankCzy bank jest obecnie atrakcyjnym miejscem pracy dla młodego człowieka? Kiedyś tak było – zostanie bankowcem było obszarem marzeń i zainteresowań wielu absolwentów finansów i bankowości. Dziś, bardziej atrakcyjne wydają się kariery w obszarze inwestycji, doradztwa finansowego czy wewnętrznych działów finansowych firm.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na początku roku przez firmę Delloitte, od 2008 roku systematycznie spada zainteresowanie młodych osób pracą w banku. Co na to wpływa? Przede wszystkim obraz pracy w banku, jako miejsca, w którym nie ma miejsca na kreatywność i indywidualne podejście do pracownika. Młodzi ludzie oczekują też możliwości rozwoju, których nie widzą w bankach. Banki przestały być też postrzegane jako stabilne miejsce pracy z przyjemną atmosferą. Nacisk na wyrabianie planu sprzedażowego sprawia, że większość bankowców czuje się jak sprzedawca – a konieczność pracy nad planem by wypełnić nierzadko wyśrubowane normy i otrzymać premie wydaje się młodym osobom zbyt rujnująca atmosferę i stresująca.

Dodatkowo banki – w opinii studentów, którzy wzięli udział w badaniu nie respektują równości płci (takie zdanie ma 65% badanych) oraz mniejszości narodowych (74%) – zatem osoby planujące emigrację oraz kobiety widzą mniejsze szanse w rozwoju w banku.

Jeśli banki nie zmienią polityki i nie zadbają o employer branding, w przyszłości może im być trudno pozyskać pracowników.