Dlaczego powinniśmy Pana zaprosić na staż? – jak niestandardowo odpowiedzieć na to pytanie?

student praktyki2 Dlaczego powinniśmy Pana zaprosić na staż?   jak niestandardowo odpowiedzieć na to pytanie?Na wielu rozmowach kwalifikacyjnych na staż lub praktyki, pod koniec spotkania pada pytanie „Dlaczego, spośród tylu utalentowanych studentów i absolwentów powinniśmy wybrać właśnie Pana/ Panią?” Najczęściej kandydaci odpowiadają standardowymi formułkami typu „jestem pracowity i szybko się uczę” lub „chcę się rozwijać i dam z siebie wszystko” – tego typu odpowiedzi nie sprawiają, że robisz na rekruterze lepsze wrażenie niż konkurencja. Nie mówią też nic o Twojej motywacji i rzeczywistych plusach. Spróbuj potraktować to pytanie inaczej i zaskocz osobę, która z tobą rozmawia! Możesz zrobić to na kilka sposobów:

Odbicie piłeczki

Rozmowa kwalifikacyjna – jak sama nazwa wskazuje – to rozmowa dwóch (lub więcej) osób – a nie egzamin. Wykorzystaj to i kiedy otrzymasz pytanie o to, dlaczego akurat ty, zapytaj menedżera o to, czego potrzebuje w firmie. Postaraj się nakłonić go, do wspólnego zastanowienia się nad twoją kandydaturą. Możesz np. odpowiedzieć „No właśnie. Dlaczego? Zastanówmy się nad tym wspólnie. Najwyraźniej firma potrzebuje stażysty. Czego zatem od takiej osoby Państwo oczekujecie?” – wciągając osobę prowadzącą spotkanie w rozmowę rozpoczynasz dialog i budujesz kontakt. Sprawiasz również wrażenie osoby dojrzałej, która rozumie biznes (a to chęć rozwoju biznesu jest powodem, dla którego firma prowadzi rekrutację). Zadawaj pytania i dookreślaj obszary, które dla firmy są ważne – „Zatem, jeśli dobrze rozumiem, stażysta będzie wykonywał operacyjne czynności, które pomogą jego opiekunowi w jego zadaniach. Przy okazji, robiąc te rzeczy i obserwując mojego opiekuna, mogę poznać specyfikę tej pracy. Zatem dla mnie to idealna sytuacja! A wykonywanie często żmudnych czynności mi nie przeszkadza- wiem, że to część mojej nauki.”

„Na pasję”

To, czego przede wszystkim oczekuje się od stażysty, to pokora i zainteresowanie tematem w jakim ma pracować (tylko to gwarantuje, że rzeczywiście będzie się rozwijał). Udowodnij zatem w odpowiedzi to, że obszar pracy, o jaką się starasz, jest faktycznie ci bliski. „Dlaczego ja? Bo prawdopodobnie jestem jednym z niewielu kandydatów, którzy chcą u Państwa stażować nie dla papierka lub możliwości zostania w firmie, ale dlatego, że ten obszar rzeczywiście mnie pasjonuje. Czytam na ten temat (tu warto wstawić nazwy serwisów internetowych lub książek), lubię (tu wstaw konkretne zadania jakie możesz mieć na stażu – np. pracę z excelem) zatem będę pracował z zapałem a nie tylko „odsiadywał staż”. – Taka odpowiedź będzie na tyle zaskakująca, że na pewno twój rozmówca cię zapamięta.

„Na szczerość”

Klarowne i prawdziwe odpowiedzi to na rozmowach o staż spora rzadkość. Kandydaci często próbują się kreować, stosując wyświechtane formułki i standardowe odpowiedzi. Zaskocz zatem rekrutera szczerością. „Nie jestem prawdopodobnie lepszym kandydatem niż większość moich konkurentów. Każdy z nas studiuje, twierdzi, że ma zapał i będzie pracowity, prawda? Czy jestem lepszym kandydatem niż inni? Tego nie wiem, bo ich nie znam. Może tak, może nie. Ale jak Pan widzi, jestem szczery, więc ma Pan pewność, że to co odpowiedziałem na poprzednie pytania jest prawdą” (tak, masz rację, ta odpowiedź wcale nie jest szczera – jest manipulacją, która ma przekonać rozmówcę, że ty jesteś szczery, a inni niekoniecznie. Czego się jednak nie robi dla „złapania” stanowiska).

Pamiętaj, że najlepszy efekt osiągniesz, jeśli nie będziesz powtarzał tego co wszyscy – znajdź zatem własny środek wyrazu, pamiętając o tym, że 90% kandydatów mówi o tym, że są pracowici, chętni do nauki, ciężko pracują i pragną zdobyć doświadczenie.