Pierzesz w domu odzież roboczą? Należy ci się ekwiwalent

pranie odziez roboczaW niektórych zawodach, wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy nakładają na pracodawców konieczność dostarczenia pracownikom odzieży roboczej. Jeśli taka odzież robocza w zakładzie pracy obowiązuje, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia możliwości. Jeśli przerzuca ten obowiązek na pracownika, musi wypłacić mu ekwiwalent.

Zgodnie z art. 2378 § 1 k.p. pracodawca musi zapewnić pracownikowi odzież roboczą jeśli wymaga tego stanowisko pracy. Określenie jaka to ma być odzież oraz co jaki czas wymieniana należy do pracodawcy – to on ustala to (w porozumieniu z pracownikami). Odzież i obuwie stanowią własność pracodawcy, ale należy zapewnić pracownikowi możliwość prania tej odzieży. Jeśli pracodawca nie pierze jej sam (np. oddając do pralni), to pracownikowi przysługuje wynagrodzenie dodatkowe (ekwiwalent) za to, że ponosi koszty prania odzieży. Kodeks pracy nie precyzuje jakiej wysokości jest ekwiwalent – przepisy mówią jednak, że musi odpowiadać wysokości poniesionych przez pracownika kosztów. Pracodawca nie musi też każdorazowo w rozliczeniu z pracownikiem wskazywać wysokości ekwiwalentu, ale na prośbę pracownika musi ujawnić jego kwotę.

Czy od ekwiwalentu odliczany jest podatek?

Zależy kiedy. Jeśli pranie odzieży roboczej pracodawca rozlicza wtedy, kiedy odzież faktycznie została wyprana i zwraca pracownikowi koszty (np. pracownik przynosi rachunek z pralni), to na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ekwiwalent ten nie ulega opodatkowaniu (pracodawca po prostu zwraca pracownikowi koszt jaki pracownik poniósł). Jeśli jednak pracodawca decyduje się na wprowadzenie ryczałtu za pranie (czyli każdego miesiąca pracownikowi wypłacana jest stała kwota na pranie odzieży niezależnie od tego czy została wyprana czy nie), to prawo ryczałt traktuje jako dodatkowy przychód pracownika, który trzeba opodatkować.

Co zrobić, jeśli pracodawca nie wypłaca ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej? Najlepiej zgłosić to do kadr i przypomnieć pracodawcy o obowiązkach wynikających z kodeksu pracy.

fot.:Colin Brough/sxc.hu