Kiedy najczęściej prosimy o podwyżkę?

placa kobiety2 Kiedy najczęściej prosimy o podwyżkę? Jakie są najczęstsze powody ubiegania się o podwyżkę? Poczucie zwiększenia kompetencji? Wzrost zakresu obowiązków? A może jeszcze coś innego?

Z badania TNS OBOP, przeprowadzonego w temacie podwyżek dla pracowników wynika, że ponad połowa pracowników w Polsce, rozmawiała ze swoim szefem o podwyżce. Jakie były najczęstsze powody tych rozmów?

O ile pierwszy i trzeci powód to całkiem niezły powód rozmowy o podwyżce, o tyle motywacja związana z tym, że to kolega zarabia więcej nie jest najczęściej dla szefów wystarczająca do tego, by dawać pracownikom podwyżkę.

O podwyżkach niełatwo się nam rozmawia – prawie połowa jest w tym czasie zdenerwowana. Co ciekawe jednak, aż 23% Polaków twierdziło w badaniu, że w czasie rozmowy o podwyżkę odczuwali radość. Nie bardzo umiemy też określić własne oczekiwania względem wzrostu uposażenia – większość czeka na decyzję szefa (89%) i to jego prosi o wskazanie kwoty, jaką mieliby otrzymać.

Niepokojące jest to, że 48% Polaków o podwyżkach nie rozmawia. Dla 37% powodem jest pewność, że i tak by jej nie dostali.

A czy wam zdarzyło się rozmawiać z szefem o podwyżce?