Firma zbudowana na stażystach? Opuść ją zaraz po stażu (lub jeszcze w trakcie)

formularze1 Firma zbudowana na stażystach? Opuść ją zaraz po stażu (lub jeszcze w trakcie) Szukasz miejsca na staż? Firmy, w której będziesz mógł się czegoś nauczyć i rozwinąć? Zwróć uwagę na to, ilu pracowników firmy to byli stażyści – i jeśli większość, natychmiast rezygnuj.

Większość kandydatów na staż ciekawi jedna kwestia – czy po stażu, będzie możliwość zatrudnienia w firmie. Z tym pytaniem firmy radzą sobie różnie – część otwarcie mówi, że nie ma takiej możliwości, część ściemnia, że „zależy to od tego jak stażysta sobie radzi”, a część mówi prawdę – kilka osób zostało, większość odpada. Choć z perspektywy kandydata na staż kwestia zatrudnienia jest istotna, to z perspektywy całościowego rozwoju kariery, warto zwrócić uwagę na to, czy firma w której chcemy stażować rzeczywiście pozostawia w firmie dużą ilość stażystów czy nie – a jeśli większość pracowników firmy stanowią byli stażyści, to dla kandydata powinno to oznaczać „ok, nawet jeśli zrobię staż w tej firmie, to powinienem jak najszybciej z niej odejść”.

Taki sposób myślenia dla większości kandydatów wydaje się głupi. Jak to – firma zostawia stażystów na etacie – to zatem wymarzone miejsce dla mnie! Mogę zostać zatrudniony! – To prawda, ale tylko w bardzo krótkiej perspektywie czasowej. Na dłuższą metę nie masz bowiem możliwości rzeczywistego podniesienia swoich kompetencji i twoja wartość na rynku pracy, w miarę upływu czasu nie będzie rosła, lecz malała. Dlaczego?

  • Jeśli firma buduje swoją kadrę ze stażystów, to oznacza, że najprawdopodobniej nie ma się od kogo uczyć. (Każdy stażysta lub były stażysta ma podobne umiejętności, przekazywane z pokolenia na pokolenie),
  • Większość wiedzy w firmie pochodzi od jednej, dwóch osób (szefa i osoby, która jakimś cudem nie jest „byłym stażystą”),
  • W firmie popełniane są stale te same błędy (bo ciągle popełniają je osoby początkujące),
  • Firma ma małe szanse na bycie liderem na rynku (bo zatrudniając osoby bez doświadczenia nie może budować przewagi konkurencyjnej).

Dlatego, jeśli dostaniesz się do firmy, w której 80% osób to stażyści lub byli stażyści, nie zostawaj w niej dłużej niż to konieczne.