9 powodów dla jakich warto zacząć uczyć się języka obcego

A teacher writing do you speak english in French.Kiedy ostatni raz miałeś lekcje z języka obcego? Prawdopodobnie w szkole lub na uczelni – niewielu ludzi kontynuuje naukę po rozpoczęciu pracy. A szkoda – nauka języka obcego to taka forma aktywności, która nie tylko rozwija, może stać się nowym hobby, ale również przydaje siew życiu. Zobacz, jak wiele jest powodów do tego, by spróbować.

1.Większe możliwości zatrudnienia

Zarówno w kraju jak i za granicą. Wprawdzie podstawą jest angielski, ale coraz częściej jeden język już nie wystarcza. Poszukiwane są osoby, które poza językiem angielskim są w stanie porozumieć się również w innym języku. Znajomość drugiego języka otwiera nowe możliwości i pozwala aktywnie szukać nowej, lepszej pracy nie tylko w kraju, ale również za granicą.

2.Przydatność w życiu

Znajomość języka obcego przydaje się również poza pracą – pozwala komunikować się lepiej – na przykład na wakacjach. Daje pewność siebie i nowe możliwości. Osoby uczące się języka obcego często chcą również odwiedzić kraj, którego języka się uczą, bo zaczynają interesować się jego kulturą.

3.Mniejsze ryzyko Alzheimera

Boisz się, że na starość dopadnie cię demencja? Zacznij się uczyć języków – badania wykazują, że osoby które są dwujęzyczne zapadają na Alzheimera średnio o około 5 lat później niż osoby, które mówią tylko jednym językiem. Oznacza to, że znajomość drugiego języka jest lepszym lekiem przeciwdziałającym demencji niż jakikolwiek inny środek farmaceutyczny dostępny na rynku!

glass male head with brain on brainwaves backgroun

4.Poprawa pamięci

Nauka języka obcego wpływa też pozytywnie na naszą pamięć. Regularne lekcje sprawiają, że nie tylko lepiej zapamiętujemy nowe słówka, ale również nasza pamięć ogólnie ulega poprawie. Efekty są widoczne niezależnie od wieku, w którym zaczniesz się uczyć.

5. Lepsza podzielność uwagi i możliwość wykonywania dwóch zadań jednocześnie

Badania przeprowadzone przez Neurologa Briana Golda wykazują, że osoby dwujęzyczne lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi multitaskingu (czyli przełączania się z jednego zadania w drugie)

6. Większa koncentracja

Znajomość ( i nauka) drugiego języka może też pomóc ci w codziennej pracy. Osoby, które mówią dwoma językami (lub się uczą drugiego lub kolejnych) są – według badań – lepsze w koncentrowaniu się na zadaniu niż koledzy mówiący tylko w jednym języku. Zwłaszcza, jeśli pracują w środowisku międzynarodowym (bo ich mózg jest stale skoncentrowany i uważa, którego języka chce użyć).

business man and woman talking in the office

7.Lepsza werbalizacja myśli

Nauka drugiego języka poprawia nasze zdolności komunikacyjne w rodzimym języku. Dlaczego? Bo na początku nauki nie myślimy jeszcze w języku, którego się uczymy. Na początku myślimy „po naszemu” i tłumaczymy zdanie w oparciu o słówka które znamy. To powoduje, że często musimy znajdować zastępcze wyrazy, upraszczać zdania i szukać nowych sposobów wyrażenia myśli – w efekcie stajemy się bardziej komunikacyjnie sprawni również w rodzimym języku.

8.Nowe hobby

Czy masz już jakieś hobby? To przerażające, ale większość ludzi, spędza dzień w pracy a potem wraca do domu i zajmując się nim nie ma już przestrzeni na to, by robić cokolwiek dla siebie. Tymczasem pasja nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej interesujący, ciekawi i mamy co wpisać do CV. Hobby daje nam też odskocznię od codzienności i sprawia, że nasze życie staje się bardziej kolorowe. Takim hobby może stać się nauka języka – wystarczy, że poświęcisz na nią pół godziny dziennie, a efekty cię zaskoczą. Nie masz 30 minut? Nie dramatyzuj – spróbuj, a okaże się, że czas się znalazł. Jakoś te wszystkie osoby mające pasje radzą sobie i z nimi i z pracą i z domem.

9. Poznawanie nowych ludzi

Jeśli zdecydujesz się na kurs a nie prywatne lekcje czy korzystanie z narzędzi online, to podczas zajęć możesz też poznać wielu ciekawych, nowych ludzi. Nie jest to może najważniejszy aspekt nauki języka, ale zdecydowanie można uznać go za wartość dodaną.