6 powodów dla których twój kolega zarabia więcej niż ty

I jak możesz to wykorzystać dla podniesienia własnego wynagrodzenia.

rp_pieniadze-przyjazn.jpg
Dowiedziałeś się właśnie, że twój współpracownik – mimo tego, iż jesteście na równorzędnych stanowiskach – zarabia więcej niż ty? Taka sytuacja może być frustrująca, ale … pomyśl o tym pod innym kątem – oznacza to również, że na takim stanowisku na jakim jesteś, możesz zarabiać więcej. Musisz tylko znaleźć sposób na to, by otrzymać podwyżkę.
Jakie mogą być przyczyny tego, że osoba z twojego działu, wykonująca takie same lub podobne obowiązki, ma wyższe wynagrodzenie? Jest ich przynajmniej kilka:

1.Twój kolega jest lepszym negocjatorem

Być może podczas rozmowy kwalifikacyjnej podałeś niższe oczekiwania finansowe, lub podkreśliłeś, że twoje oczekiwania są do negocjacji? A może po prostu na tyle zależało ci na pracy, że zaakceptowałeś pierwszą ofertę jaką otrzymałeś? Część osób boi się negocjacji i stara się ich nie podejmować w obawie przed porażką (a w przypadku poszukiwania pracy również przed odrzuceniem kandydatury). Pracodawcy zaś często celowo nie pokazują jak bardzo zależy im na kandydacie, by ten nie podbijał oczekiwań. Jeśli podejrzewasz, że twój kolega jest po prostu lepszym negocjatorem, zadbaj o tą część swoich kompetencji – idź na szkolenie, kup książkę na temat negocjacji (i ją przeczytaj) lub podpytaj znajomych o to, jakich argumentów używają w negocjacjach.

2.Twój kolega został zatrudniony w lepszym okresie niż ty

Warunki rynku pracy się zmieniają. Są okresy, w których firmy walczą o pracownika, a są i takie, kiedy to pracownicy starają się o zatrudnienie i obniżają swoje oczekiwania. Być może zostaliście zatrudnieni w różnych okresach – zastanów się nad tym i jeśli faktycznie dojdziesz do wniosku, że Twoje niższe wynagrodzenie wynika z tego, że firma zatrudniając cię była w gorszej kondycji finansowej, udaj się do swojego szefa z pytaniem o to, co powinieneś zrobić, by otrzymywać wyższe wynagrodzenie.

3. Twój kolega jest bardziej efektywny w pracy

Najczęstszym powodem nierównego wynagradzania pracowników jest po prostu różnica w efektywności ich pracy. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, Twój kolega może być szybszy, może zakańczać więcej zadań w danej jednostce czasu, może popełniać mniej błędów lub przynosić firmie lepszy zysk. Jeśli zatem dowiesz się, że twój współpracownik ma wyższa pensję, zamiast się frustrować przyjrzyj się temu, jak pracuje. Ile zadań wykonuje, jakie sukcesy osiąga w swojej pracy i spróbuj porównać jakość swojej pracy do jego. Jeśli nadal będziesz uważał, że pracujecie na podobnym poziomie (lub jesteś lepszy a co za tym idzie twoja pensja nie jest sprawiedliwa) idź do szefa i dopytaj go o to, jakie warunki musisz spełnić by otrzymać podwyżkę.

4.Twój kolega udaje, że jest bardziej efektywny w pracy

Inną sytuacją jest taka, kiedy twój współpracownik jest po prostu… sprytniejszy. Potrafi udawać że pracuje efektywniej – zostaje dłużej w pracy, wydaje się ciągle zajęty i zabiegany, sprawia wrażenie, jakby ciągle robił coś ekstremalnie ważnego. Jeśli szef się na to nabiera, to nic nie poradzisz – to co możesz jednak zrobić, to pokazać własną efektywność i wkład w pracę zespołu – tak, by szef docenił również ciebie. Nie zaszkodzi dopytać o wyniki własnej pracy i ich ocenę (twój szef może należeć do tej kategorii przełożonych, którzy uważają, że nadgodziny to norma i skoro ich nie robisz, podwyżka ci się nie należy).

5.Twój kolega jest bardziej zaangażowany w pracę

Kolejnym powodem różnicy w wynagrodzeniach może być nierówność w zakresie zaangażowania w pracę. Przykładowo – dwie osoby osiągają podobne wyniki, ale jednak dodatkowo przynosi do firmy pomysły na usprawnienia, pomaga innym współpracownikom, jest zawsze gotowana na dodatkowe zadanie, czynnie buduje pozytywne opinie na temat firmy (na przykład lubiąc każdy post opublikowany przez firmę na Facebooku), nie wchodzi w konflikty. Takie elementy polityki biurowej również są ważne i menedżerowie, często pracowników za to nagradzają. Również na poziomie wynagrodzenia. Odpowiedz sobie zatem szczerze na pytanie – czy oboje jesteście tak samo zaangażowani?

6.Twój kolega ma wyższe kompetencje niż ty

W wielu firmach, wynagrodzenie uzależnione jest nie tylko od tego, co aktualnie robimy, ale również od tego, jakie mamy kompetencje – czyli jaki jest nasz potencjał. Może w Twoim przypadku jest tak, że choć na co dzień wykon ujęcie podobne obowiązki, kolega ma ważny certyfikat lub zna język obcy, który jest niekiedy wykorzystywany w czasie pracy. Takie elementy również mogą wpływać na to, że choć stanowiska są podobne lub tożsame, jedna osoba zarabia więcej niż inna. Klasyczny przykład mamy w przypadku firm BPO/SCC, kiedy osoba znająca rzadszy język, ma wyższe wynagrodzenie niż osoba mówiąca w popularnym i bardziej powszechnym języku. Obowiązki są takie same, ale za to, że twój kolega potrafi porozumiewać się po szwedzku a ty nie, może dostawać wyższą pensję.
Pamiętaj – idąc do szefa po podwyżkę nigdy nie używaj tego, że twój kolega zarabia więcej niż ty jako argumentu – skupiaj się na sobie i swoich wynikach. Wyższe zarobki innych osób nie są twoją sprawą a nierzadko ujawnienie posiadania wiedzy na ich temat (zwłaszcza kiedy obowiązuje nas tajność wynagrodzeń) może skończyć się dla pracownika nieprzyjemnościami.