6 mitów na temat pierwszego CV

rp_CV-pomoc.jpgPierwsze CV jest najtrudniej napisać. Po pierwsze nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego (lub jest bardzo niewielkie), a po drugie brak nam również doświadczenia w samym tworzeniu CV. W efekcie osoby, które tworzą swoje pierwsze Curriculum popełniają w nim najwięcej błędów. Z jakimi mitami spotykamy się najczęściej przy pisaniu pierwszego CV?

  1. CV musi zajmować przynajmniej całą stronę, a najlepiej dwie

W efekcie istnienia tego popularnego mitu, osoby tworzące CV starają się maksymalnie rozciągnąć wszystkie informacje w CV tak, by zajęły jak najwięcej miejsca w dokumencie. Metody są różne – od zwiększania czcionki (do momentu, w którym dokument wygląda jak przygotowany dla osoby niedowidzącej) poprzez dopisywanie nieistotnych. Informacji, po listowanie umiejętności czy cech w słupku (by zajęły więcej miejsca na długość). Takie działanie nie ma sensu – osoby czytające CV i tak widzą, że kandydat ma niewielkie doświadczenie (i jeśli rekrutacja prowadzona jest na stanowisko operacyjne, nie wymagające doświadczenia, to jego brak nie dyskwalifikuje). Poza tym dokładanie informacji i celowe wydłużanie CV jedynie zaciemnia obraz tego, co kandydat umie i na czym się zna.

  1. Nie udokumentowanego doświadczenia zawodowego się w CV nie wpisuje

Zdarza się, że osoby  nie posiadające formalnego doświadczenia zawodowego mają za sobą pierwsze prace – na przykład przy zbiorach w rodzinnej firmie, bezpośrednią sprzedaż kosmetyków czy rozdawanie ulotek. Często jednak wydaje się im, że takich doświadczeń w CV nie można lub nie warto wpisywać – w końcu nie mają żadnych potwierdzeń czy umów. Tymczasem dla pracodawcy, każde doświadczenie  – zwłaszcza u młodej osoby – jest cenne. Mówi nie tyle o samej pracy, ale o motywacji, inicjatywie i pokazuje, że osoba ta już – w jakimś stopniu – wie, co to praca i jak należy się w niej zachowywać.  Dlatego każde doświadczenie – przy pierwszym CV – warte jest wpisania.

  1. W CV warto wpisać tytuł pracy licencjackiej

Jeśli szukasz pracy w obszarze swojego wykształcenia, to i owszem, tytuł pracy licencjackiej czy magisterskiej pomaga i jest wart wpisania. W przypadku każdej innej sytuacji – czyli ogólnie mówiąc, szukania pracy w obszarze nie związanym z wykształceniem,  wpisywanie nazwy pracy nie ma sensu a może nawet odstraszyć potencjalnego szefa, który uzna, że praca jaką oferuje będzie dla taiej osoby nieodpowiednia.

  1. Najlepsze zdjęcie to zdjęcie legitymacyjne

Najczęściej umieszczanym zdjęciem w pierwszym CV jest zdjęcie pochodzące z legitymacji lub dyplomu. Jeśli jest dobrze wykonane to oczywiście można je umieścić w CV, ale nie warto ulegać złudzeniu, że to jedyna opcja jaką mamy. Niekiedy bardziej efektywne będzie zdjęcie zrobione komórką, ale z miłym uśmiechem i na którym wyglądamy sympatycznie. Kluczem do sukcesu fotografii w CV nie jest to czy mamy na nim koszulę czy nie – tylko czy wyglądamy profesjonalnie i  budzimy zaufanie.

  1. W CV trzeba wpisać cechy osobowości

Lista cech nie ma w ogóle żadnego sensu w CV, a wspominanie o nich w CV jest dopuszczalne wtedy, kiedy mówi o nich również nasze doświadczenie zawodowe. Jeśli nie jesteś w stanie poprzeć określonych cech doświadczeniem (zdobytym niekoniecznie w pracy, ale np. na stażu czy podczas wolontariatu), to umieszczanie ich w CV nie daje ci żadnych punktów przewagi nad konkurencją –w taką listę nikt po prostu nie wierzy.

  1. CV musi być kreatywne

Młodym ludziom często wydaje się, że ich CV musi się wyróżniać na tle innych. Ten sposób myślenia jest bardzo dobry – gorzej z wykonaniem. Zamiast kłaść nacisk na to, by wyróżnić się tym, że CV jest przemyślane,  pozbawione błędów i dobrze sformatowane, młode osoby starają się wyróżnić nowoczesnym zdjęciem, kolorowymi elementami, czy nietypową formą. Ma ona sens tylko w przypadku stanowisk, na których tego typu kreatywności się oczekuje (graficy, pracownicy działów marketingu i promocji, pracownicy agencji reklamowych). Jeśli szukasz pracy w sklepie, call center czy stażu w biurze, to zbyt duża kreatywność może sprawić, że twoje CV zostanie odrzucone.

Tagi: