Wolne soboty dla 42,5 Polaków

Jak wielu z nas pracuje w soboty i niedzielę? Czy pracujemy w weekendy więcej czy mniej niż mieszkańcy innych krajów? Czy zamknięcie sklepów w niedzielę miałoby wpływ na więcej wolnych weekendów dla Polaków (przypadek Holandii mówi, że nie).

Z badań Eurostatu wynika, że wolne soboty ma w Polsce zawsze 42,5% pracujących. Pozostali pracują przynajmniej czasem lub w każdą sobotę. Na tle Europy, wyglądamy na weekendowo zapracowanych – w Szwecji, Luksemburgu, Estonii, Hiszpanii czy na Litwie, wolne soboty ma ponad 60% pracowników. Ogólnie, więcej od nas w soboty pracuje się tylko w 5 innych krajach Unii (m.in. w Słowenii czy Grecji). Prawie każdą sobotę zajętą ma zaś 16% Polaków – to jeden z niższych wyników w Unii (Portugalia, Luksemburg, Szwecja i Węgry to jedyne kraje, w których występuje wyższy niż u nas odsetek ludzi, którzy pracują w prawie każdą sobotę).

Niedziele wyglądają nieco inaczej- zawsze wolne ma w Polsce prawie 70% osób. Nie jest to zły wynik, bo choć średnia dla Unii wśród osób, które nigdy nie pracują w niedzielę to 75%, to w Islandii wolne w niedziele ma mniej niż połowa (46%) pracowników – mogłoby zatem być gorzej. W Polsce też jest dość mało osób, które muszą pracować w prawie każdą niedzielę – w ten sposób zarobkuje zaledwie 8,2% osób. Dla porównania, w Irlandii takich osób jest 19,5%. Prawie każda niedziela jest zajęta też dla prawie co piątego mieszkańca Holandii, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, większość sklepów w Holandii w niedzielę jest zamknięta – mimo tego, współczynnik osób pracujących w niedzielę, jest w tym kraju wyższy niż w Polsce – jak zatem widać problem pracy w niedzielę nie do końca ma związek z tym czy sklepy są czynne w niedzielę czy też nie.

Tagi: