Urlop głównie dla etatowców

urlop nazadanie Urlop głównie dla etatowcówSezon urlopowy powoli chyli się ku końcowi. Większość pracowników była już na urlopach. Okazuje się jednak, że na urlop wyjeżdżają głównie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Samozatrudnieni oraz osoby pracujące na umowach o dzieło czy zlecenie raczej nie mogą sobie na nie pozwolić.

Z czego to wynika? Otóż z prostej zależności – za urlop przy umowie o prace płaci pracodawca. Nie chodzi o to, że daje pracownikowi pieniądze, ale o to, że za czas, w którym pracownik wypoczywa i tak ma płacone. Z perspektywy pracodawcy koszty są spore – urlop stanowi około 11% kosztów pracy (jakby nie było w skali roku, jeden miesiąc pracownik nie pracuje). Nie mogą tego powiedzieć ani samozatrudnieni ani osoby pracujące na umowę o dzieło lub zlecenie. W ich przypadku urlop jest zatem podwójnie kosztowny – nie tylko trzeba zapłacić za wypoczynek, ale również w tym czasie nie zarabiać.

Na urlopie Polacy spędzają średnio od 5 do 15 dni roboczych (przypominamy, że efektywna przerwa w pracy zaczyna się od trzech tygodni urlopu). 20% może sobie pozwolić na dwa urlopy w sezonie wakacyjnym (choć najczęściej są one krótsze).

Na urlop częściej jeżdżą też wykształceni Polacy – wśród osób z wykształceniem wyższym, urlop planowało na początku wakacji 63% osób. Wśród osób z wykształceniem zawodowym zaledwie 38%.

A wam udało się odpocząć w tym roku czy niekoniecznie?