Technologia, które zadba o to, byś nie zasnął za kółkiem


Spędzasz dużo czasu w trasie? Zmęczenie i niewyspanie mogą być przyczyną wypadku. W 2012 roku zginęło za kółkiem w Europie 1,5 mln osób. 30% tych wypadków było spowodowanych zmęczeniem kierowcy. Hiszpański Instytut Biomechaniki (Instituto de Biomecánica de Valencia) opracował technologię, która pozwoli zabezpieczyć się przed nagłą sennością u kierowcy.

Technologia opiera się na czujnikach wbudowanych w pasy bezpieczeństwa i siedzenie kierowcy. Kiedy kierowca staje się senny, samochód sam go budzi. Jak to działa dokładnie? Otóż pasy bezpieczeństwa posiadają czujniki zdolne monitorować akcję serca, a specjalne włókno którym pokryte jest siedzenie, wyposażone w czujniki, monitorują oddech. Kiedy stajemy się senni, nasza akcja serca spada, a oddech staje się cięższy. Jeśli oba czynniki osiągnął określony poziom, samochód wysyła sygnał ostrzegawczy w postaci alarmu dźwiękowego.

Nie wiadomo, kiedy system zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, ale dla zawodowych kierowców byłoby to na pewno udogodnienie zwiększające bezpieczeństwo na drodze.

Tagi: